Nadide Kısa Anmasını ilanımızdır.

nadide_kisa

Nadide Kısa, 5 Ekim 2017’de beyin kanamasından öldüğünde 43 yaşındaydı ve 15 yıldır Yapı Kredi Bankası’nda çalışıyordu.

Nadide’nin ölümüne hep beraber şahit olduk ve ilk defa onunla “doğal” zannedilen ölümlerin doğal olmayabileceğini fark ettik. Sonraki kayıplarımızla anladık ki Nadide ilk değildi, onunla birlikte çalışma acımızın yerel tarihine yeni bir gözle baktık. Nadide’yi çalışma kaynaklı acılarımızın simgesi olarak gördük. Adını daha fazla duyurmak, başına gelenleri normalleştirmeyip insan öğüten bu makineleri kırmak borcumuz.

Her yıl çalışma acısının, mobingin temsilcisi olarak seçtiğimiz bir işletmenin karşısında Nadide’yi anacağımızı duyuruyoruz

Nadide Kısa ile birlikte birkaç yıl içinde ardı ardına çalışma acısıyla kaybettiğimiz Esra Yenice Bayrambey, Burcu Sel, Şükrü Alpay Ergi, Şeyma Kurultak, Ahmet Öncül, Levent Turan, Kemal Özden ve isimleri medyaya yansımamış tüm arkadaşlarımızı İş Cinayetlerinde Ölenleri Anma ve Yas Günü olan 28 Nisan haftasında anacağız.

Her gün çalışmayı işkenceye çevirdiğiniz işyerlerinde kalp kriziyle, beyin kanamasıyla, iş kazasıyla, intiharlarla karşılaşıyoruz. Çünkü mobbingi bir yönetim stratejisine çevirdiniz. Fazla mesai, performans – iş baskısıyla, ruh ve beden sağlığımızı zincirleme yitiriyoruz.

Para kazanmak için yaşam enerjimizi çalmaya devam ediyorsunuz.

Şimdi de çalışanlar size hakkınız olanı veriyor.

Nadide Kısa Anıtı, her yıl bir başka suçlunun önünde, sağında, solunda, karşısında duracak ve çalışma acısından para kazanan herkese gerçeği, Nadide’yi, insanın değerini ve çalışmanın bedelini hatırlatacak. Bizler yan yana geldikçe ofislerde ve üretim bantlarında bize yaşattığınız acıların üstünü kapatamayacağınızı ve bedelini ödemekten kurtulamayacağınızı anlayacaksınız.

Unutmazlar.

Unutmayız.

Unutmam.

Bir cevap yazın