1 Mayıs 2017 – Hayatımızın gündemini hayatın gündemi yapacağız!

pankart

Hayattan hakkımız olanı istemeye cüret ediyoruz.

Biz çalışarak hayatını kazananların bayramı kutlu olsun. Bu bayramda hayal kurmak, hayallerimizi gerçek kılmak için nereden başlayacağımızı konuşalım.

Önce bir hasar tespiti yapalım. Bu sene “yok artık” denilen pek çok şey oldu. İşçi kiralama ve BES uygulaması başladı, tazminatın kaldırılması gündemi hızlandı, işten çıkarma kolaylaştırılırken çalışmanın fiziksel ve manevi tahribatı arttı. Olmayan işleri bulamayanlara “iş nasıl aranır” tavsiyeleri verildi. Çalışma koşullarından memnun olmayanlara “Sevdiğin işi yapmıyorsun, ondan” dendi. Çalışan memnuniyeti anketinde olumsuz cevap verenler mutlu olmaya zorlandı. Geçen sene 5 olan hedef bu sene 100 oldu. Kötü referans vererek “kara liste”ye alan yöneticilerimiz bizi iş hayatının dışına attı.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, tüm ülkenin yakındığımız çalışma hayatımız gibi yönetilmesi oylandı, sandığa ne girdiği tartışılsa da kıl payı farkla “olur” çıktı.

Tablo çok karamsar görünüyor. Ama başlamak için bakacağımız yer burası değil.

Hayır! Birbirimizi savunmaya cüret ediyoruz. Bu yıl ilk defa bir finans kuruluşunda, Akbank’ta grevin ayak sesleri duyuldu. Böylece çalışanlar sorunları yüksek sesle dile getirdi. Bir anne kötü referansla işsiz bırakılan kızı ve herkes için Levent’te banka önünde nöbete durdu. Okullardan, ofislerden, işlerinden atılanlar sokaklara çıktı, birbirleriyle dayanıştı. Her “hayır” bir yanındaki itirazı çağırdı, bir sonrakini güçlendirdi.

Hayır! Kendimizi savunmaya cüret ediyoruz. 1 Mayıs’ta da yan yana olup hayatımızın limitsiz performans ile işsiz kalmak döngüsünden ibaret olamayacağını, hayatımızın değerini işimizin belirleyemeyeceğini hep beraber yüksek sesle söyleyeceğiz.

Hayır! İmkansızı değil, hakkımızı istiyoruz. 6 saat iş günü, iş yerinde eğitim, kreş, güneş almayan yerde ve mesai saatleri dışında çalışmama haklarımızı yan yana durarak alacağız. Belki hemen değil, yavaş yavaş, ama sonunda “hadi hadi sistemini” çöpe atacağız.

Hayır! Excel dosyaları ve powerpoint sunumları üretmiyoruz, hayatı üretiyoruz. Hep birlikte ürettiğimiz hayatın, teker teker altında  kalmayacağız. Sendikalarla, işçilerle, hayattan hakkını istemeye cüret eden herkesle beraber, alanlarda, 1 Mayıs’ta ve tüm diğer günlerde: Hayatımızın gündemini hayatın gündemi yapacağız.

Yaşasın 1 Mayıs!

PLAZA EYLEM PLATFORMU

(Çizim için Seda Mit’e teşekkürler)

Daha fazla fotoğraf

Bir cevap yazın