İSTKA çalışanlarıyla kahvaltı: Kim demiş beyaz yakalı grevi olmaz?

IMG_2033İstanbul Kalkınma Ajansı’nda sendikalaşan ve yaptıkları grevle taleplerini kabul ettiren çalışanlardan iki kadın arkadaşın ve Koop-İş İstanbul Şube Başkanı’nın katılımı ile yaptığımız pazar kahvaltısında örgütlenme başarılarının detaylarını konuştuk. Bize ilham ve cesaret veren toplantıda örgütlenmeye dair içgörümüzü artırdık.

Ajans çalışanları, maaş ve pozisyon farkı gözetmeden birlikte örgütlenerek verdikleri mücadele sonucu edindikleri somut kazanımlar dışında, örgütlenme sürecinin kendileri açısından bir kazanım olduğunu vurguladılar. Mücadele süreci katılımcı bir şekilde uzlaşma ile karar alma alışkanlığı ve kültürünün yerleşmesi, çalışanların kendi sözlerinin gücüne inancının güçlenmesi gibi ölçülemeyen kazanımlar da sağlamıştır. Bu kazanımlar çalışanların her yerde kendi üzerlerinde taşıyacağı, sürekliliği sağlayacak kazanımlardır.

Dikkat çekici noktalardan biri de ajans çalışanları sendikalaşırken, işverenin de sendikalaşmış ve kendi sınıfsal gücüne başvurmuş olmasıdır.

Bir araya gelip kollektif davranmak, sorumluluğun ve riskin kolektif olarak üstlenilmesini ve böylelikle küçülmesini sağlamış, çalışanların işveren karşısında pazarlık gücü ve kendine güveni büyük oranda artmıştır.

Örgütlenme sürecinde tüm çalışanlar aynı fikirde olarak yan yana gelmemişlerdir. Mücadele, açık, herkesin hem şahsi hayatlarına ilişkin hem de grev sürecinin geleceğine ilişkin kaygılarını ciddiye alan ve bireysel de olsa kaygılara beraber cevap üreten, çatışmaların yok sayılmadan ve üzerlerini örtülmeden yaşanmasına fırsat veren bir karaktere sahip olmuştur.

IMG_2019

 

Ajans çalışanları ve sendika yöneticimize Selma arkadaşımızın mücadelenin başarısını hatırlatmak için özel olarak hazırladığı tabloları hediye ettik. Bundan sonra da paylaşımlar yapmak amacıyla tekrar buluşmak üzere sözleştik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s