Aracı Kurumda Çalışma Koşullarını Bir Bilenden Dinleyin

finans

Finans sektöründe bir aracı kurumda çalışmaktayım. Şimdi sizlerle kendi deneyimim üzerinden bu alanda çalışanların yaşadıklarını paylaşacağım.

Beklentileri karşılayacak bir kariyere ve kıdeme sahip olmama rağmen son iki yıldır sürekli iş değişikliği yapmak zorunda kaldım (işten çıkartıldığım da oldu). Özellikle aracı kurumlarda son yıllarda benim durumuma düşen çok arkadaşım var. Temel neden asgari ücretle çalışabilecek, üstelik SPK lisansı dahi olmayan çok fazla yeni mezun olması ve aracı kurumların en ufak performans düşüşü ya da görüş ayrılığında, yeni mezunları kıdemli çalışanlara tercih etmesi. Yeni mezun arkadaşlar ise tahmin edeceğiniz gibi kürek mahkumu muamelesi görüyorlar.

Sektördeki genel sorunları madde madde sıralarsak:

1) Eğer banka aracı kurumunda çalışmıyorsanız çok büyük olasılıkla yol ücretini unutun. 4857 sayılı iş kanununa göre şirketler yol masraflarını karşılamak zorundadır ancak sadece bir şirketin yol masraflarını karşıladığını gördüm. Müşteri görüşmeleri için yapılan yol masrafları ise genellikle ödeniyor ama ödenmediği durumlarla da karşılaştım.

2) Yemek ücreti ortalaması 13 TL’dır. Bu küçük servet ile Etiler, Levent, Maslak gibi lüks semtlerde karnınızı doyurmanız çok zor. Ayda en az beş gün kendi cebinizden ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Son çalıştığım, Etiler’deki şirket ise günlük 10 TL ödüyordu, milletçe alkışlıyoruz.

3) Primler… En can sıkıcı mevzu da bu. Eğer banka aracı kurumunda çalışmıyorsanız dil tazminatı vs. ek ödenekleri unutun. Alacağınız maaş ortalama 2000 TL’dır. Hatta CNBCE’de gördüğünüz analistlerin bazıları çok daha az maaş almaktadır. İş görüşmelerinde şirket yöneticileri (genelde İK müdürleri görüşmede yer almaz) ”Maaşlara bakmayın, iyi prim veriyoruz.” vs. derler. Ancak 750 dolar almam gerekirken 750 TL aldığım oldu. Es kaza büyük işler yaparsanız Gordon Gekko olacağınızı da düşünmeyin. 50.000 Tl primi hakedip ” Ama sen çok marijinal işler yaptın, bunu veremeyiz, sen al şu 2000 TL’yi” vs. denilerek susturulmaya çalışan çok arkadaşım var. Zaman zaman iyi prim alan arkadaşlar oluyor ama şirketler genellikle en fazla iki-üç ay yüksek prim ödüyor, daha sonra sizi bezdirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Eğer banka aracı kurumunda çalışmak isterseniz, maaşların daha insani seviyede olduğu söylenebilir. Ancak bu sefer de primi unutun. Çoğu banka aracı prim vermemeyi şu şekilde açıklar: “Burası kurumsal bir şirket, burada amaç yüksek getiri değil, kariyer olmalı…”

4) Hemen her beyaz yakalının yaşadığı gibi şirketlerde mobing çok sık yaşanıyor. Çalıştığım şirketlerden birinde egosunu tatmin etmek isteyen vasıfsız bir genel müdür yardımcısı çalışanlara sert bir şekilde kalem fırlatıyordu. Bu seviyesizliği günde en az beş kere tekrarladığını da hatırlatmakta yarar görüyorum. Kadınların daha fazla baskı gördüğünü belirtmeme de gerek yok sanırım.

5) Müşterinin haklı olduğu durumlarda asla müşteriyi savunamazsınız. Her zaman aracı kurum haklı olmak zorundadır. Müşterinin hakkını savunmazsanız, müşteri mağdur olacaktır. Müşterinin hakkını savunsanız bu sefer de işten atılma tehdidi ile karşılaşırsınız.

6) Özellikle 24 saat açık olan forex piyasası ile ilgili bir departmanda çalışıyorsanız bayramlarda da çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Mesai ücreti? Tabii ki hayır.

7) Çoğu şirkette ergonomik koltuk bulmak mümkün değil. Bazı şirketlerde çift kulaklık dahi var. Şirkette es kaza kalıcı olursanız ilerleyen dönemlerde, kambur, göbekli ve sağır olma ihtimaliniz söz konusu.

8) Aracı kurumların çoğu bir finans şirketinden ziyade bir pazarlama şirketi mantığıyla yönetiliyor. Şirketlerin tek istediği müşterilerin işlem hacmi yaratması. Müşterinin para kazanması, sadık bir şekilde işlemlerine devam etmesi şirketlerin çoğunun umrunda bile değil. Bu nedenle en riskli işleri yapan araştırma ve operasyon birimi çalışanları, satış ekibinde yer alan çalışanlardan daha düşük maaş alıyor.

Sonuç olarak aracı kurum tarafında düzeltilmesi gereken çok şey var. Bunun da  aracı kurum çalışanların örgütlenmesi ile mümkün olduğunu düşünüyorum.
Bir aracı kurum çalışanı

2 yorum

  • Merve şahin

    Teşekkürler bunu yapan birini bulmak zor güzel paylaşım

  • yazınızı için teşşekürler… yazılım uzmanıyım vazgzectim.
    maaşım 11 bin.. .maaşımla yatırım yapaarı ehr ay kimsenin de ağız kokusunu çekmem.

Bir cevap yazın