BANKALARDA İŞTEN ÇIKARMALAR SON HIZ!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu yılın ilk 3 ayına ilişkin bankalarda çalışan kişi ve şube sayılarını açıkladı. HSBC, Halkbank ve ING Bank, ilk 3 ayda işçi sayısı en fazla düşen bankalar. Finansbank ise son aylarda 70e yakın işçi alımı yapmış olsa da, bir yıl içerisinde toplam 949 kişinin işine son vererek kıyımdaki liderliğini sürdürüyor.

Geçen yıl başta Finansbank, HSBC ve ING Bank olmak üzere çok sayıda bankada yaşanan işten çıkarma stratejisi bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti.

Her ortamda Türkiye’de büyüme hedefi içinde olduklarını açıklayan HSBC ve ING Bank’ta işten çıkarmalar ilk 3 ayda da sürdü.

Çalışan sayılarına bankalar bazında bakıldığında HSBC’nin geçen yıl başladığı işten çıkarmalara bu yıl da devam ettiği görülüyor. İlk çeyrekte 140 kişinin işine son veren HSBC’nin son 1 yılda işten çıkardığı bankacı sayısı 595’e ulaştı. HSBC’de çalışan sayısı işten çıkarmalar sonrasında 6.015’e indi.

İlk 3 ayda çalışan sayısı 130 kişi azalan Halkbank, bankacılık sektöründe çalışan sayısı en fazla gerileyen ikinci banka oldu. Ancak Halkbank’ın çalışan sayısında son 1 yılda yaşanan değişeme bakıldığında, 255 kişi artmış durumda. Geçen yıl 500’ün üzerinde kişiyi işten çıkaran ING Bank‘ta kıyım bu yılın ilk çeyreğinde de sürdü. 3 ayda 127 kişinin son veren ING Bank’ın çalışan sayısı son 1 yılda 559 kişi azaldı.

Bir cevap yazın