Ben Dirensem Herkes Yaşar – 26 Eylül 2014 Forum Çağrısı

Untitled

 

Soma’da işçilerin verdiği isimle “hadi­hadi sistemi” hepimizin fiziksel ve manevi varlığını tahribata uğratıyor. İşin yarattığı tahribatın en görünür olduğu zaman ölüm ve çok ölüm. Ancak tahribat skalasında güneş görmeyen yerlerde çalışmaktan kaynaklı D vitamini eksikliğine bağlı hastalıklar, performans ve hız baskısı nedeniyle antidepresan kullanımı, fiziksel ve duygusal yaralanmalar da var. Çalışmaktan kaynaklanan tahribat; meslek hastalıkları, uzun dönemdeki fiziksel ve ruhsal sorunlar, manevi bütünlüğün ihlali tümüyle görmezden geliniyor, ya da bireylerin hasbelkader yaşadığı sorunlarmış gibi gösteriliyor. Mobbinge uğradıysanız, bin dereden su getirmeden sonuç alamıyorsunuz, çoğunlukla da sonuç alamıyorsunuz.

Görebiliyor musunuz? Bütün bunları ezberden yanyana sıralayıp, yanlarına düşen asansörlerde, kanalizasyon sularında, kuyularda, inşaatlarda, atölyelerde ölen işçileri koymamız ne kadar anlamlı… Kolay ölünen bir toplum hepimizi kolay harcanabilir kılıyor. Kolay ölünen toplumda fazla mesainin, antideprasan kullanımının, karpal tünelin, çene düşmesinin, D vitamini eksikliğinin, strese bağlı fiziksel hastalıkların lafı olmuyor. Oysa biz yaşamak istiyoruz. İşverenler, elbette tüm emek gücümüzü, fiziksel ve duygusal enerjimizi, bedenimizi ve ruhumuzu ancak para cinsinden ifade ediyor, değerimizi öyle hesaplıyorlar. Ama bu değer, ekonomi giriş kitaplarında anlatıldığı kadar basit bir pazarlık ve sözleşme ilişkisiyle kurulmuyor bugünlerde. Hepimizi aynı umarsız yönetim cenderesine sokmak zorundalar.

Görebiliyor musunuz? Esnek üretim, taşeronlaşma, güvencesiz çalışma, meslek hastalıkları ve bilumum çalışma tahribatı, iş cinayetleriyle el ele gidiyor. Çünkü hızlı, daha da hızlı olmamız bekleniyor, her şey buna uyum sağlamalı: yasalar ve sağlığımız bile. Hastalıklarımız, hamileliğimiz, çocuğumuzun okul saatleri bile. Ne zaman, hangi asansörden düşerek öleceğimiz bile… Göremiyor musunuz? Bizi çok çalışmaya, hızlı çalışmaya, tüm benliğimizle çalışmaya, sevgiyle, seviyormuş gibi görünerek, mutsuzluğumuzu gizleyerek çalışmaya ikna ettikçe başkalarının da hayatlarından çalabiliyorlar. Hadi­hadi sistemini hepimiz için doğal bir şey haline getirdikçe hepimizin hayatından çalıyorlar. Hadi­hadi sistemiyle hepimize hız uğruna bedensel ve manevi tahribatı, sağlıksızlığı ve ölümü hediye edenler, en küçük hayati tedbirleri hızımızı kesmesin diye almaktan kaçınıyorlar. Emeğimizin gücüyle yarattığımız ileri teknoloji, asansörlerimizin otomatik durmasını sağlayamıyor, yine onu sallayıp sağa sola çarptırarak durdurmamız gerekiyor Mecidiyeköy’de olduğu gibi, ölmemek için. Kendi yarattığımız hız sayesinde denetim mekanizmalarıyla aldığımız nefesi bile sayıp para cinsinden ifade edebiliyorlar, ama en sağlıksız, güvencesiz, tahribata açık çalışma koşullarını reva görüyorlar bize; ileri denetim teknikleri orada iş görmüyor.

Görüyor musunuz, ne kadar da uyumlu bütün bunlar birbiriyle? Ama bir şeyi gizlemelerine imkan yok: Her koyun kendi bacağından asılmıyor artık; herbirimizin boyun eğmesi bir başkasının boyun eğmesine bağlı, bizim köleliğimiz de başkalarının köleliğinin sürmesini sağlıyor. Bir yerde işçileri susturduklarında her yerde zafer kazanıyorlar. Birimizi yendiklerinde, hepimiz yenik sayılıyoruz. Asansörde ölen işçileri göstererek bizi fazla mesaiye razı kılıyorlar; bizi razı kıldıkça daha fazla taşeron yaratıyor, daha fazla hayattan çalıyor, bize her istediklerini yapabilecek güçte hissediyorlar. Başkasının yarasına bakmak, ona acımak yetmiyor artık. Bir kez daha, tek başına kurtuluş yok: kendimizi kurtarmaya cüret etmedikçe, diğerlerinin canının daha çok yanmasına sebep olacağız.

FORUM: İş Cinayetleri / Çalışma Tahribatı 26 Eylül Cuma 18:15 Maslak Windowist Tower Metro Çıkışı

Bir cevap yazın