Bu Bizim Davamız: Somalı Madenci Mehmet İlkazi Dosyası

Röportajı dinleyin.

Somalı Madenci Mehmet İlkazi’nin dava masraflarının ödenmesi için başlattığımız kampanyaya destek olun
https://www.generosity.com/fundraising/somali-madencinin-adalet-arayisina-destek

İmbat Madencilikte çalışırken işten çıkartılan Somalı madenci Mehmet İlkazi, istenatildim.org sitemize destek başvurusunda bulunmuştu. İmbat Madenciliğe karşı kendisini avukatsız savunduğu işe iade davasını buradan takip etmiş, Soma’da mahkemeyi kazanınca birlikte sevinmiştik. Ancak İmbat Madencilik temyize giderek davayı bozdurdu. İmbat Madenciliğin dosya masrafları Mehmet İlkazi’ye yüklendi. İmbat Madencilik de Yargıtay’ın resmi kararı ulaşır ulaşmaz 29 işçiyi Mehmet İlkazi’ninkiyle aynı gerekçeyi kullanarak işten çıkarttı. Şirket yine de işini sağlama alarak kıdem tazminatlarını ödeyeceğini duyurdu.

Yasal olarak hala en önemli umudumuz işe iade davasıdır. Bu davayı hep beraber savunmak, kayıplarımızı paylaşmak, kazançlarımızı artırmak zorundayız. Bu dava bizim, yükünü de hep beraber üstleniyoruz.

Sizin için Mehmet İlkazi’yle yaptığımız söyleşi yukarıda ve burada. istenatildim.org sitemizin gönüllülerinden Ali Yılmaz’la yaptığımız söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

istenatildim.org gönüllüsü Ali Yılmaz:

“Belki bir dava kaybettik, ama çok şey kazandık.”

İmbat Madencilik’ten atılan maden işçisi Mehmet İlkazi, Soma’da avukatsız kazandığı davayı temyizde kaybetti. Madenciye yüklenen dosya masraflarını karşılamak için Indiegogo’nun Generosity platformu üzerinde kampanya başlatıldı.

Madenciye istenatildim.org sitesi gönüllüleri dava sürecinden beri destek oluyor. Kendisiyle görüştüğümüz Plaza Eylem Platformu ve istenatildim.org sitesi gönüllüsü Ali Yılmaz, sitede kimseye yardımda  bulunmadıklarını, aslında kendi haklarını savunduklarını açıkladı. Ali Yılmaz şöyle konuştu: “Soma’da fark ettik ki eğer kendi başımıza gelen işten atılmalara, performans adaletsizliğine, fazla mesaiye karşı mücadele etmezsek madenlerde ölümleri durdurmamızın olanağı yok. Bu siteyi bu yüzden kurduk. Mehmet beyin davasına destek olarak da çok fazla şey öğrendik. Belki bir dava kaybettik, ama çok şey kazandık.”

Ali Yılmaz, işten atılmaya karşı işçinin elinde kalan tek umudun işe iade davası olduğunu belirtti. Ancak işe iade dava süreçlerinde ve iş yasasının ilgili maddelerinde işçi aleyhine adaletsiz durumlar var. Ali Yılmaz, Generosity platformu üzerinden başlatılan kampanyanın esas amacının bu adaletsizlikleri teşhir etmek olduğunu ifade etti. “Bu kampanyayla aslında kendimize yardım ediyoruz” diyen Ali Yılmaz, işe iade davalarıyla ilgili sorunları şöyle sıraladı:

  • İşe iade davaları ancak 30 kişinin çalıştığı iş yerlerinde ve 6 ay çalışmış işçilerce açılabiliyor. Küçük işletmelerde çalışan birçok işçi adaletsizlikle karşı karşıya. 6 ay sınırı da işveren tarafından kötüye kullanılıyor.
  • Yasada davaların uzatılmayacağı belirtiliyor, ancak hiçbir yaptırımı yok, davalar oldukça uzun sürebiliyor. (Mehmet İlkazi davası 1 yılda sonuçlandı.)
  • Uzayan davaya karşın yasa işçiye sadece 4 aylık tazminat öngörüyor.
  • Uzamanın önüne geçmek için Yargıtay’ın temyiz sonuçlarının kesin karar sayılması ve mahkemenin direnme hakkının olmayacağı içtihadı var. Ancak Yargıtay’ın uzaktan ve kağıt üzerindeki değerlendirmesi çoğunlukla işçi aleyhine oluyor.
  • İşverenin tazminatsız işten atmada kullandığı 25/2 maddesi işçinin aleyhine kullanılmaya çok müsait. Performans ve devamsızlık maddeleri çoğunlukla kötüye kullanılıyor.
  • Çalışanların devamsızlık konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Mehmet İlkazi davasında da gördüğümüz gibi, çalışan işçiyi işten çıkardıktan sonra bahane üretiyor. En çok rastlanan da işçiye işten çıkartıldığını sözlü olarak ifade ettikten sonra, işçiyi 3 gün üstüste işe gelmediği için yazılı olarak çıkartıyor.

Ali Yılmaz, işe iade davalarının işçinin son umudu olduğunu ve yaklaşık %70 oranında işçi lehine sonuçlandığını ekledi.

 

Bir cevap yazın