CASPER BİLGİSAYAR İŞÇİLERİ DAYANIŞMA BİLDİRİSİ, Mart 2011

Casper Bilgisayar İşçilerinin İşe İade ve Sendika Hakkı Mücadelesini Destekliyoruz…

Kadın ve Erkek İşçiler, Emekçiler;
Ümraniye’de faaliyet gösteren Casper Bilgisayar şirketinde bilgisayar üreten ve arızaları onarıp teknik destek veren işçiler, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldular. Çalışma Bakanlığı Ocak ayında, sendikanın işyerinde çoğunluğu bulduğunu tespit etti.
İşçiler yasal ve Anayasal haklarını kullandılar, Bakanlık da yasalar çerçevesinde işçilerin bu hakkı kullanmalarına onay verdi.

İşçiler demokratik bir ülkede olmayan zorlukları aşarak sendikaya üye oldular. Tek tek işçiler noterden sendikaya üye oldular ve kişi başına 40 TL ödediler. Üretim bölümünde çalışan işçilerin yarıdan bir fazlasını sendikaya üye yaptılar. Bir yıl uğraştılar. Yasal hakları olmasına rağmen patrondan ve müdürlerden gizlice bütün bu işlemleri gerçekleştirdiler.

Casper Bilgisayar patronu, işçilerin tercihine ve yasalara saygı göstermedi. Sendikanın Bakanlık yetkisine itiraz etti; “zarar ediyorum, krizdeyim” diyerek öncü işçileri işten çıkarttı, sözleşmeli işçilerin sözleşmesini uzatmadı, işyerine taşeron şirket yerleştirdi.
Bunlar yetmedi, müdürler işyerindeki baskıları artırdı. Şirket içinde yer değiştirme yaptılar, servis güzergâhlarını değiştirdiler, düşük zam verdiler, ihtar imzalattılar…

Bütün baskılara rağmen tek bir işçi bile, sendika üyeliğinden istifa etmedi. İşçiler (sekiz işçi) yaklaşık üç aydır, işyerinin önüne kurdukları direniş çadırında mücadelelerini sürdürüyorlar. Diğer yandan mahkeme süreci de devam ediyor; hem işe iade davaları hem de işkolu tespiti davası sürüyor.

Bize düşen de sendikalaşma mücadelesini yürüten işçilere destek olmak, dayanışma için Casper bilgisayar kullanmamak, satın almamaktır.
Casper Bilgisayar işçisi kazanırsa, işçi sınıfı da kazanmış olacaktır!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Yaşasın Casper Bilgisayar İşçisinin Haklı Mücadelesi!

İletişim ve şikâyetleriniz için: www.facebook.com/sendikadusmanıcasper <http://www.facebook.com/sendikadusman%C4%B1casper>
Casper Bilgisayar Sistemleri AŞ. Tel: (0216) 528 66 66 – Faks: (0216) 528 66 94
Şikâyetler için mail adresi: mhb@casper.com.tr <mailto:mhb@casper.com.tr>
Casper Günlüğü: www.soldefter.com

·                    Deri, Kundura ve Tekstil İşçileri Derneği,
·                    Taşeron İşçileri Derneği,
·                    Sivil Havacılık İşçileri Gökkuşağı Hareketi,
·                    Plaza Eylem Platformu,
·                    Tezkoop-İş 2 Nolu Şube,
·                    Terazidere Çorap İşçileri,
·                    Esenyurt  İşçileri (Tekstil, Gıda, Plastik),
·                    Eğitim Sen 1, 6, 8 nolu Şubelerden eğitim emekçileri

Bir cevap yazın