EKMEK PARASI OYUNU PEP ETKİNLİK METNİ, Şubat 2012

ekmek-parasi-oyunbaz
Oyunbaz, Plaza Eylem Platfromu işbirliğiyle “Ekmek Parası” oyununun 23 Şubat tarihli gösteriminden sonra Platform gönüllüleriyle bir söyleşi gerçekleştirildi.

PLAZA EYLEM PLATFORMU HAKKINDA
Başarı hikâyeleri, antidepresanlar, antiasitler ve geceleri uyumadan önce kovmaya çalıştığı anlamsız gürültüler ile dolu bir hayatı olan bir arkadaşınız mı var? İşten çıkarılan, iş bulamayan, 35 yaşına gelip yaşlandı diye çalıştığı bankadan çıkarılan, 12 saat kulağında kulaklıkla ve kendisini görmeyen müşteriye sırıtma zorunluluğuyla “başka bi’ arzunuz” vesaire diyen, hayatının büyük bölümünü yuttuğu halde hiç ücreti ödenmeyecek olan fazla mesailer yüzünden hayatı daralan, 10 yıldır stajyer olan, kariyer yapma ve yükselme umuduyla müdürünün kötü muamelesine yıllarca katlanan kadın ya da erkekler tanıyor musunuz?

İş arkadaşının ayağının altında ezilen, aldığı ücreti sır gibi gizlemesi istenen, bacak bacak üstüne attığı kameradan görününce telefonla azar işiten, mobbing’e uğrayıp dişini sıkan, sıkamayan, çalıştığı sigorta şirketinin yolsuzluklarına göz yummak zorunda kalan yakınlarınız var mı?

Kendi kendisiyle yarıştırılan, kendi kendisine düşman kılınan birileriyle tanıştınız mı? Boş zamanını da şirkete bedavaya satmak zorunda kalan birini gördünüz mü bugüne dek? Zorunlu paintball turnuvalarında belli etmeden müdüründen boyayla öcünü almaya çalışan ya da yöneticisinden bilerek gol yiyen birini mesela?Performans görüşmesi yapan bir insan kaynakları uzmanı ya da kredi kartı satmaya çalışan bir bankacı ile tanıştınız mı hiç peki?

Bu oyunda tanıştığımız insanlar, beyaz yakalılar, ekmek parası için çalıştığı unutturulan emekçiler, tüm emekleri bencil bir hayatta kalma, onurunu koruma çabasına indirgenerek eline verilenler, kendini kandırmadan yaşamasına izin verilmeyenler, kısacası arkadaşlarımız bizim. zorbalık ve mobbing’e, onursuzluğa, blackberry köleliğine, zorlayıcı rekabete, işletme kontrolünde sosyalleşmeye, leblebi olmuş antidepresanlara ve yalnızlığa karşı dayanışmaya gücümüz olması için tanışmalı.

Biz bu oyunda tanıdığınız beyaz yakalıların kurduğu birçok dayanışma örgütünden birini, Plaza Eylem Platformu’nu tanıtacağız sizlere.

Plaza Eylem Platformu (PEP), beyaz yakalıların kendi aralarında dayanışma ilişkileri geliştirmek, örgütlenme, hak üretimi ve savunusu konusunda beceri edinmek ve emek cephesinin bir parçası olarak varlık göstermek için oluşturduğu bağımsız bir zemin. İçinde bulunduğumuz emek süreçlerinin yalnızlaştırıcı, ayrıştırıcı ve bir araya gelmeyi engelleyici niteliği mavi yaka beyaz yaka ayırmadan tüm emek sınıflarını etkiliyor. Bu yüzden PEP kendi sınıfsal konumunun öznelliklerinin farkında olarak, kendi alanındaki örgütlenme ve etkinliklerinde emek cephesinin tümüyle kucaklaşmaya çalışıyor. Plaza Eylem Platformu, IBM direnişiyle dayanışmak için ilk defa buluşmasından itibaren, ATV grevi, TEKEL direnişi, Casper direnişi gibi birçok emek direnişine ve sendika ayırmadan beyaz yakalıları kapsayan sendika çalışmalarına destek verdi. ÇMÇ-DER, BİÇDA ve TODAP-DER gibi diğer beyaz yakalı örgütlenmeleriyle ortak çalışmalar yapmaya, böylece alanında derinleşmeye özen gösterdi. Diğer beyaz yakalı örgütlenmeleriyle birlikte 1 Mayıslarda alana çıkarak emek cephesinin bir parçası oldu.

Siz de turnikeler ayırır dayanışma birleştirir diyorsanız, PEP olsun, diğerleri olsun, arkadaşlarınızı bulun, onlarla tanışın, emek mücadelesiyle kucaklaşın.

PLAZA EYLEM PLATFORMU

————————————-

EKMEK PARASI
Süre: 1 saat 10 dakika / Tek Perde.
Bilgi için: 0531 888 62 31
Gösterimlere sınırlı sayıda seyirci alınacaktır. Lütfen rezervasyon yaptırınız.
http://www.tiyatroyunbaz.com/
http://www.twitter.com/TiyatroOyunbaz
http://facebook.com/tiyatro.oyunbaz

Ekmek Parası, Çağdaş Alman Tiyatrosunun önemli yazarlarından Gesine Danckwart’ın oynandığı birçok ülkede çok ses getirmiş, monologlardan oluşan çağdaş bir tiyatro denemesi. Kendi yaşamının hapsinde, neden olduğunu bilmeksizin günü kurtarmaya, ayakta kalmaya, kendini var etmeye çalışan isimsiz beş karakter her günü tek ve aynı bir gün gibi yaşamaya çalışırlarken içinde bulundukları kavganın amacı Ekmek Parası mı acaba?

“Dünyadaki bütün bu hırgür, bu keşmekeş neye hizmet ediyor? Para hırsıyla canımızı dişimize takmış zenginlik, iktidar ve mükemmellik peşinde koşup duruyoruz. Bu koşunun sonunda ne bekliyor bizi? Doğanın gereklerini mi yerine getirmeye uğraşıyoruz? En yoksul işçinin yevmiyesi bile doğanın gereklerini karşılamaya yeter. Öyleyse; daha iyi şartlarda yaşamak adını verdiğimiz o yüce amacın nasıl bir yararı var bize? ”
Adam Smith

Zihinleri susmayan, sessizce bağıran ve biricik, yapayalnız ve kalabalık beş kafa sesi… Oyun boyunca susmaksızın düşünen, tartışan, kavga eden kısaca günü geçiren, kurtaran ve kazanan beş şehirli…

Biz evde çakılıp kalanlar, hastaymış gibi yataktan çıkamayanlar, duvara bakakalanlar, neden ben diyenler kulübüyüz. Biz hepimiz yalnızız. Bu, biz bilmesek de, bizi birbirimize bağlıyor.*
*Oyundan

Ekmek Parası, kendimizi anlamaya soyunmuş performatif bir tiyatro denemesi.
Yazar: Gesine Danckwart
Çevirmen: Sibel Arslan Yeşilay
Yönetmen: Güray Dinçol
Yönetmen Yardımcıları: M.Özgür Bahçeci-Evrim Şahintürk
Reji Asistanı: Dilan Mungan
Dramaturji: Oyunbaz
Metin Danışmanı: Jule Sievert
Işık Tasarım: Mustafa Çiçek
Ses Tasarım: Kansu Gül-Anıl Gümüş
Işık : Melda Tuzluca
Ses : Güven Soydan
Dekor-Aksesuar-Kostüm: Oyunbaz
Görsel İletişim Tasarımı: Deniz Kurşunlu
Oyuncular: Evrim Şahintürk
M.Özgür Bahçeci
Mustafa Çiçek
Pınar Akkuzu
Sena Taşkapılıoğlu Kornhauser
Genel Sanat Yönetmeni: Abdullah Cabaluz

Bir cevap yazın