Eylem/Etkinlik

2020

Banka çalışanları, çağrı merkezi çalışanları, yazılımcılar, araştırmacılar, serbest çalışanlar ve dahası… Kimi evde, kimi işyerinde mesai yapıyor. Şirketlere karşı güçlenme amacıyla kurulan dayanışma ağı Plaza Eylem Platformu’nun (PEP) yaptığı anket beyaz yakalıların korona günlerinde yaşadıkları sorunları ve taleplerini sergiliyor. Sorularımızı toplu olarak yanıtlayan PEP üyelerini dinliyoruz.

2019

Neoliberal kapitalizmin taarruzu sadece maddi alana değil, ruhsal alan da işgal altında. Peki, ruhsal alanın işgal görüngüleri neler, bunlarla nasıl mücadele edilebilir? Plaza Eylem Platformu’nun geliştirdiği dayanışma araçlarını Eylem Akçay’dan dinliyoruz…

YKB’de çalışırken yoğun ve mobingle çalışma sonrası beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Nadide Kısa’yı andığımız Çalışma Acısı İle Mücade Günlerinde sanatçı Burak Delier’in tasarladığı hatıra paralarından oluşan Nadide Kısa Anıtı, Plaza Eyem Platformu tarafından Yapı Kredi Bankası’nın Levent’teki Genel Müdürlük binasına “yerleştirildi.” Yerleştirme videosunu şuradan izleyebilirsiniz. Haber için ise şuraya bakın. Nisan ayı boyunca Nadide Kısa anısına Çalışma Acısıyla Mücadele Günleri düzenliyor. Bu etkinlikle mobbing konusunda şirketleri uyarmak ve farkındalığı artırmak hedefleniyor. Yılın mobbingcisi anketinin değerlendirmesi şurada.

2018

22 Aralık 2018 – PEP 10. Yıl Kutlaması

2008 yılında IBM’deki sendika mücadelesi ile filizlenen ve beyaz yakalıların bir dayanışma ağı olarak sınıf mücadelesine katkıda bulunmaya çalışan PEP 10 yaşını doldurdu. Bu anlamlı günü 22 Aralık Cumartesi günü Muaf Kadıköy’de bir parti ile kutladık.

DtgbwA7WkAEiwx5

22 Aralık 2018 – Bakırköy Meydanı – Kriz Mitingi

Krizin bizim krizimiz olmadığını, krize karşı yalnız olmadığımızı diğer demokratik kitle örgütleriyle beraber, Bakırköy Özgürlük Meydanında bir mitingle dile getirdik.

Aralık2018_KrizMiting.JPG

2 Aralık 2018 –  Krize Karşı Oyun Etkinliği

Drama yöntemiyle krizle mücadele için dayanışmacı çözümler üretmek amaçlı etkinliğimizi Kaç Bize Gel, Politeknik ve Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi ile beraber düzenledik. Kimya Mühendisleri Odasında gerçekleştirdiğimiz etkinlikte sorunların üzerine üretken ve yaşama sevincini koruyarak gitmenin yollarını araştırdık.

Kriz1.jpgKR.JPG

30 Kasım 2018 – İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Yerel Sempozyumuna katıldık.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin dördüncüsünü düzenlediği İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Yerel Sempozyumunda çalışma şartlarının sağlık soruna nasıl evrildiğini anlattık.

24 Kasım 2018 – Göç Etkinliği

“Bu Ülkeden Gitmek”in yazarlarından Gözde Kazaz ile birlikte kitabı ve Yeni Türkiye’nin göç iklimini konuştuk.

goc2018_2

27 Ekim 2018 – 4. Geleneksel PEP Kampı

Bu sene 3 günlüğüne Trilye’ye gittik. Zaman sınırı olmadan sohbet edip, Plaza Eylem Platformunda hem şimdiye kadar yaptıklarımız hem de bundan sonra yapacaklarımız üzerine değerlendirmeler yaptık. Ama daha çok oyunlar oynadık, eğlendik.

26 Ekim 2018 – Yapı Kredi Bankası önünde basın açıklaması

Nadide Kısa‘ya mobbing uyguladığı, hakaret ettiği bilinen müdür, bankanın Kadıköy Altıyol şubesine atanmış ve şubedeki kısa çalışma hayatına iki ağır mobbing vakasıyla imzasını atmıştı. Bir çalışan, uğradığı hakaret ve mobbing yüzünden işyerinde bayıldı, hastaneye kaldırıldı. Konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Şuradan izleyebilirsiniz.

22 Eylül 2018 –  Beyaz Yakalı Göçü – Yurtdışına Göç etkinliği

“Beyaz Yakalı Göçü – Yurtdışına Göç” etkinliğimiz skype üzerinden katılımlarla gerçekleşti.

19 Temmuz 2018 – Garanti Bankası önünde basın açıklaması

Akıl ve beden sağlığımız işten önemlidir. Ekonomi bahane edilerek yoğunlaştırılan iş yaşantısı bizi, ruhumuzu ve bedenimizi yıpratıyor. Garanti Bankası’nın İstanbul 4. Levent şubesinde çalışan Ahmet Öncül kalp krizi geçirdi. 43 yaşında ve 2 çocuk babası olan Öncül hayatını kaybetti. Ahmet 11 yıllık çalışandı. Yoğunlaştırılmış bankacılık çalışma koşullarını protesto ettiğimiz basın açıklamamıza şuradan erişebilirsiniz. /

27 Nisan 2018 – ING Bank önünde basın açıklaması

27 Nisan Cuma 12.45 Maslak Windowist Metro çıkışında buluşup ING önüne yürüdük ve orada çalışma koşullarını protesto ettik. Açıklamamıza şuradan erişebilirsiniz.

ing.JPG

1 Mayıs 2018 -1 Mayıs Kutlaması

Maltepe’deki 1 Mayıs kutlamalarına “Cesaretin Geleceği Değiştirmeye Yeter” pankartımızla yürüdük.

1Mayis.jpg

Kutlamanın videosunu şuradan izleyebilirsiniz.

—————————————————————————————————————-

2017

23 Aralık 2017’de Antikapitalistler tarafından Taksim’de bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen Emek Forumunda diğer sektörlerden işçilerle beraber bir sunum yaparak çalışma koşullarımızı paylaştık.


19 Aralık 2017, Turkcell çalışanı ve Fizik Mühendisleri Odası başkanı Alper Mertoğlu’nun Turkcell’e açtığı işe iade davasında bulunduk. Dayanışma için adliye önünde yaptığımız açıklamaya şuradan erişebilirsiniz.


14 Kasım 2017’de Plaza Eylem’den Eylem Akçay, Aslı Odman’ın Kampüssüzler programının konuğu oldu. Programın teması “Ohal’de olağan ruh halleri, nasıl sağalacağız?” idi. Programı şuradan izleyebilirsiniz.


5-12 Kasım 2017 tarihleri arasında, İşletme Hastalığına Tutulmuş Toplum yazarı, klinik sosyolog Vincent de Gaulejac İstanbul’daydı. 8 Kasım’da Galatasaray Üniversitesi’nde konferans veren Gaulejac, 10 Kasım’da da GSÜ öğrencileri ve hocalarıyla beraber Dünyada Mekan’da PEP ve TODAP’ın (Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği) misafiriydi. Biz de kendisinden birkaç metin çevirdik. Şuradan okuyabilirsiniz.


18 Ekim 2017’de Yapı ve Kredi Bankasında çalışırken uğradığı mobbing ve kötü çalışma koşulları sonrasında beyin kanaması geçirerek hayatını yitiren Nadide Kısa hakkında İstanbul Levent’teki Yapı Kredi Plaza önünde basın açıklaması yaptık. Açıklamadan önceki hafta çeşitli yerlerde çağrı metinleri dağıttık. Detaylar için şuraya bakabilirsiniz.


24 Haziran 2017’de pazar gününün tatil olarak tanındığı yasanın kaldırılmasına karşı basın açıklaması yaptık. 1924’te kabul edilen Hafta Tatili Kanunu’nun kaldırılmasına karşı basın açıklamasını İstanbul Unkapanı’nda SGK önünde gerçekleştirdik. Detaylar burada.


B.Ü. Sosyal Bilimler Kulübü’nün düzenlediği 8. Emek Haftası kapsamında 11 Mayıs 2017, saat 7’de AKBANK grev ilanı sürecini anlattık.

C_KGYhcUQAMwWCX


1 Mayıs 2017’de Bakırköy’de alandaydık. “Hayatımızın gündemini hayatın gündemi yapacağız” başlıklı çağrı metnimizi şuradan okuyabilirsiniz.1Mayis2017PEP.jpg


27 Mart 2017’de Akbank grevinin engellenmesi üzerine Kadıköy Akbank şubesi önünde basın açıklaması yaptık.  20 Mart 2017’de toplanan Bakanlar Kurulu, grev kararının “ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte” olduğunu söylerek grevi engellemişti. Basın açıklaması videosunu şuradan izleyebilirsiniz.


Ankara İşçi Hakları Derneği tarafından 22 – 23 Ocak 2017 tarihlerinde düzenlenen “Güvencesizlik ve Yoksulluk Kıskacında İşçi Hakları” gündemli sempozyumda biz de birşeyler söyledik. Videoyu şuradan izleyebilirsiniz.


mersin

2016

16 Ekim 2016’da, 3 gün süren Eleştirel Psikoloji Sempozyumunun ikinci gününde Plaza Eylem Platformu etkinliklerinin duygusal katkısından bahsettik. Başka alanlardaki çalışmalarla kesişme imkanları aradık. Sunum metnine buradan ulaşabilirsiniz.

—————————————————

erdem_afis

Erdem Aksakal’la kitabı üzerine konuştuk, öncesinde imzamızı bile aldık.

CltBiNNXEAAH_-i

——————————————-

piknik

Moda sahilinde sohbet ettik, yeni katılımcılarımızla tanıştık, dinlendik.

——————————————————–

18 Haziran 2016 Yıldırım Şentürk ile şirketler dünyasının profesyonelleri çalışmasını konuştuk. Çalışma hayatımız üzerine konuştık.

——————————————————–

SedaMit1Mayis2016

29 Nisan 2016, Kadıköy TAK, İşçi Forumuna katıldık.

30 Nisan’da iş cinayetlerine karşı Kadıköy dayanışma kermesinde dövizlerimizi yazıyoruz.

YAŞASIN 1 MAYIS! 1 Mayıs 2016, Saat 11.00’de Bakırköy metro istasyonunda buluştuk.


2015 

Bir cevap yazın