HUAWEI’DE MÜHENDİSLERE MOBBİNG YAPILIYOR!

Gönderen BİÇDA, 25 Şubat, 2011

Üniversiteye girişte sınav, Huawei’de bir başka sınav!
Yıllardır mühendislerin maruz kaldığı psikolojik baskıları zaten biliyoruz, bunlar daha çok performans değerlendirmesi, ortama adaptasyon vs. üzeriden yapılırdı. Artık mühendis işe alıp, çıkarmayı bir strateji hatta gençleşme-dinamikleştirme adı altında gelenek haline getiren sektör,  kendine mühendisinin bilgi ve yeteneklerini adeta bir lise öğrencisi gibi sınav yaparak ölçmeyi, hatta bunu bir tehdit öğesi haline getirmeye de başladı.

İşe alım sürecinde bazı kurumsal yada orta ölçekli kuruluşların yazılı sınav yaparak, yazılım bilgisini kendince ölçtüğüne zaten şahit oluyorduk. Şimdilerde de buna,  Huawei’de  olduğu gibi,  mevcut deneyimli çalışanlarına uyguladığı ve mühendislerini  işleriyle tehdit ettiği  bir uygulama eklendi. Bu uygulamayla şirket  çalışanlarına lise öğrencisi formatında sınav yapıp, sonuçlarını kendi aralarında sıralamamaya tabii tutup, başarısız gördüklerini işten atmakla tehdit ediyor.

Bir de bu çıktı: Çalışanlara eğitim vermeden sınav, o sınavlardan kalanları işten atma!
Olay şuradan başlıyor, Huawei devam etmekte olan bir projenin iptal edilmesi sonucu, bu projedeki elemanları başka departmanlarda kullanmak yerine, proje gider, bu insanlarla da  işim biter mantığıyla, öncelikle bir  yıllık  sözleşme imzalattığı ve sözleşme yenilenme  zamanı  gelmiş  mühendisleri işten çıkarıyor. İkinci raundda  ise şirkette  her an adeta bir muhbir gibi kullandığı  Çin’li mühendislerle arası iyi olmayan, açıkçası Çinlilerin bu psikolojik şiddetine tepki veren mühendislerin işine son veriyor. Zaten bu tasviyelerle büyük ölçüde  gözdağı verdiği hala çıkarılmamış mühendislere de, “Bak  işte böyle de yoluna uydurur çıkarırım istersem”  dercesine, teknik sınav yapacaklarını, Oracle ve Java sınavlarına tabi tutulacaklarını, sonucu diğer arkadaşlarına göre düşük  olanları ise  çıkaracaklarını söylüyorlar.

Eziyetleri burada da  bitmiyor. Her hafta o haftanın başında ya da sonunda sınav yapacaklarını söyleyip, o gün geldiğindeyse  haftaya yaparız artık diyip, çalışanlarını  bir  yandan gündüz  işlerini yaparken, bir yandan da akşamları sınava çalışmaya mecbur ederek sürekli baskı  altında  tutuyorlar. Ve bu eziyet süresi  her hafta öbür haftaya yaparız artık diyerek 2-3 aya kadar uzatılıyor. Böylece mühendislerin bilgisini ölçme bahanesiyle, insanların akşam kendilerine ayırdığı  vakti çalarak ve sınav baskısı altında kendilerinin  işlerine yarayacak teknik bilgiyi edinmelerini sağlıyor.

Kaldı ki başka başka pozisyonlar için işe aldığı  insanları, ayrımsız yazılım bilgisini sınamak  adı  altında, ders çalıştırıyor  böylece şirketin kendi vermesi gereken eğitim yükünden de kurtulmuş oluyor. Bir de herbirini diğerlerinin notuyla karşılaştırmaya tabi tutarak, çalışanlar  arasında da bir  rekabet oluşturarak, şirket olarak devreye girmeden bir kontrol mekanizmasi oluşturmuş da oluyor.

Çin’li mühendisler Çin’de uygulanan iş yeri politikalarını burada da uygulamaya çalışıyorlar.
Bir de olayın şu boyutu var; şirkette ağır bir Çin baskısı hissediliyor: Huawei’de  Çin’li mühendislerde devamlı beğenmeyen ve yarattıkları bu  olumsuzluk üzerinden çalışanları  motive etmeyi amaçlayan bir mantık hakim. Son aylarda bazı arkadaşlarımızın  işten apar topar çıkarılmalarından sonra, çalışanlar arasında Çinlilerle ne olursa olsun ilişkileri daha iyi tutmayı baskılayan bir hava oluşturuldu.

Huawei, Türkiye’deki telekom pazarına biraz geç  girdi. Hırslarını çalışanlarına  hayatı cehenneme çevirerek tatmin ediyorlar. Çin’de uygulanan iş yeri politikalarını burada da uygulamaya çalışıyorlar.

Tüm bu yaşananlar üzerine soracak olursak  Huawei ‘de çalışanlara uygulanan mobbing değildir de nedir?

Mobbingin yeni durağı Huawei, üstelik Sınav  hediyeli!

Bir cevap yazın