İŞ HUKUKU/Soru-Cevap 2

Yabancı bir şirkette çalışıyorum ve ayrılmayı düşünüyorum. Sözleşmemde şu maddeler var: 2 yıl boyunca rakiplerle ve iş ortaklarımızla çalışamaz, çalışma durumunda ciddi tazminat var. Aldığım duyumlara göre bu madde geçerli olmayabilirmiş. İsviçre ofisinde çalışan arkadaşım aynı maddenin kendisi için 6 ay olduğunu belirtti. Yani bir standardizasyon yok. Kanuni yorumu duymak isterim.

Karşı karşıya kalınan sorun, “Rekabet Yasağı Anlaşması”dır. Bu anlaşma iş hukukunda geçerlidir ancak çok katı kurallarla uygulanır ve her olayın kendi koşullarında değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var, daha net cevap verebilmek için. Ancak, genel olarak şöyle açıklanabilir:

Rekabet yasağı anlaşmasında, işçinin çalışma özgürlüğünün ortadan kaldırılmaması gerekir. Yani işçinin, çalıştığı pozisyon itibariyle iş yapamaz hale gelmesini sağlayan bir sözleşme hükmü geçersizdir. Sözleşmenin sınırlarının iyi belirlenmesi gereklidir. Sözleşmede zaman, yer ve pozisyonun (işçinin çalışacağı) net bir şekilde belirtilmiş olması şarttır.

Bu durumda, arkadaşımızın sözleşmesinde anladığım kadarıyla, bu bahsettiğimiz sınırlar net değil. Ayrıca işveren, aynı konum ve durumdaki işçiler arasında eşit işlem yapmakla yükümlüdür. Bu nedenle, eğer aynı şartlara tabi işçiler arasında ayrım varsa bu noktadan da sözleşme hükmünün geçersizliği ileri sürülebilir. Ancak, çalışan arkadaşlardan birinin Türkiye, birinin İsviçre’de olması bunu biraz zorlaştırır.

2 yıllık sözleşme süresi ise uzun gözüküyor olmakla birlikte, işçinin konumuna göre belirlenmelidir. Örneğin, bir havacılık ve savunma sistemleri uzmanı mühendisi düşünelim. Bu mühendisin aylık ücretinin de 10.000 Tl olduğunu var sayalım. Bu durumda, işçi için 2 yıllık rekabet yasağı makul karşılanabilirken, bir inşaat mühendisi için bu süre çok uzun olabilir. Ancak bu inşaat mühendisi diyelim ki, nükleer santraller konusunda uzmansa, rekabet yasağı bakımından 3 yıl bile kısa kabul edilebilir. Sanırım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Olayın kendi koşullarında yorum yapmak şart.

Hukuki konularda destek için iletişim adresimizi (bilgi@plazaeylem.org) kullanabilirsiniz.
Çalışanlardan gelen soruları Avukat İzzet Otru cevaplamaktadır.Verilen cevaplar herhangi bir hukuk danışmanlığı ilişkisi içermemektedir. Verilen bilgiler, mümkün olduğunca özet ve yalın aktarılmaya çalışılmış ve detaya girilmemiştir. Bu bilgilerin tasarrufa dönüşmesinden yazar ve site sahibi sorumlu değildir.

Bir cevap yazın