İŞ HUKUKU/Soru-Cevap 5

Ben sekiz  yıldır özel bir firmada çalışıyorum ve şuan itibarı ile üç aydır maaş alamıyorum ve başka bir iş buldum, tazminatımı almadan işi bırakmak istemiyorum, ne yapmam gerekir?

Arkadaşımız, ücret alacağını alamadığı için öncelikle iş yapmaktan kaçınabilir (iş kanunu md.34). İş yapmaktan kaçınırsa işveren ona neden iş yapmıyorsun diyemez.

İkinci olarak, arkadaşımız başka bir iş de bulduğuna göre, o işe girmeden iş sözleşmesini feshedebilir. Bu fesih, haklı nedenle fesihtir ve kıdem tazminatına hak kazandırır. Ayrıca ücret alacağı da bakidir. Eğer, sözleşmeyi feshetmeden diğer işe girerse, bu da fesih olarak kabul edilir ve bence haklı nedenle fesih olur ancak dava süreci, sonunda kazanılacak olsa bile çok sıkıntılı geçer.

Bu nedenle önce fesih işlemini yapacak sonra diğer işe girecek. Arkadaşımızın durumu, İş Kanunu’nun öncelikle 34. maddesinde düzenlenmektedir. Haklı nedenle fesih maddelerinde değil. Arkadaşımız haklı nedenle fesih maddelerine bakarsa aradığını bulamayacaktır. Öncelikle 34. maddeye bakacak, teknik hukuki bir yönlendirme vardır orada, orası da 24. maddeye yönlendirir.

Bu işlemleri elbette tek başına da yapabilir. Her T.C. yurttaşı kendi hukuksal işlemlerini kendi takip edebilir ancak avukat olmayan kimseler bu konuda kimseye yardımcı olamaz. Yürüttüğümüz davaların çoğunda kendi başına hareket etmeye kalkışan pek çok insanı istismar eden arzuhalci v.b. kimseler yüzünden korkunç hak kayıpları olduğunu görüyoruz.

Ve son olarak, bu maalesef artık tüm işçiler ve hak mağdurları için geçerli, yeni usul kanunu ile artık avukatsız olarak dava yürütebilmek neredeyse imkansız hale geldi. Bu da hak aramayı çok zorlaştırdı.

Hukuki konularda destek için iletişim adresimizi (bilgi@plazaeylem.org) kullanabilirsiniz.
Çalışanlardan gelen soruları Avukat İzzet Otru cevaplamaktadır.Verilen cevaplar herhangi bir hukuk danışmanlığı ilişkisi içermemektedir. Verilen bilgiler, mümkün olduğunca özet ve yalın aktarılmaya çalışılmış ve detaya girilmemiştir. Bu bilgilerin tasarrufa dönüşmesinden yazar ve site sahibi sorumlu değildir.İŞ HUKUKU/Soru-Cevap 7

Bir cevap yazın