İŞ HUKUKU/Soru-Cevap 6

İşe başladığımda hemen sigortam başlamadı. Sigortam yöneticimin ve benim yoğunluğum dolayısıyla evrakları hazırlayamadığım için geç yapıldı. Sonrasında düşüp ayak parmağımı kırdığım için doktor 10 gün rapor verdi ama uzatılabilir demişti. Bugün 10 günüm doldu ve doktora gittim 10 gün daha uzattı. Telefonla bildirdim yöneticime, bana güvenmediğini belirtti.  “İsterseniz çıkarın” gibi bir cümle çıktı ağzımdan, o da hassasiyetin için teşekkür ederim dedi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Deneme süresi olması için bunun işverence ispatı lazım bu bir, deneme süresinde SGK yapılmaz kuralı işverenler tarafından uydurulmuş bir kısım işçi tarafından da benimsenmiştir (ki bu işçiler, bir zaman gelip patron olacağı hayalini kuranlardan müteşekkildir).

Somut olayda, bir yazılı sözleşme yoksa ya da deneme süresini işveren bir şekilde ispatlayamazsa, ihbar tazminatı ödemeden çıkaramaz işten. Öte yandan, evet iş güvencesi için altı ay gereklidir ancak, yeterli değildir. İş yerinde otuz işçi olup olmadığını da bilmiyoruz.

Özetle, deneme süresi için ispat aracı var mı, daha doğrusu işe başlamadan önce bunlar kararlaştırıldı mı, işçi arkadaşımız bunu düşünsün, böyle bir durum yoksa, ihbar tazminatı verilmeden işten çıkartılamaz.

Bir de, yöneticinin yoğunluğu SGK bildirimi için önem taşımaz çünkü işçinin SGK için toplaması gereken bir evrak yoktur. Zaten internet üzerinden işe giriş bildirgesi veriliyor, yoğunluk meselesi işveren bakımından kabul edilebilir bir mazeret değildir.

“Sözleşmenin niteliği” yani “belirli süreli olup olmama durumu” 17. ve 18. maddelerde yazmaz. O maddeler, iş güvencesini ve ihbar sürelerini düzenler.

Hukuki konularda destek için iletişim adresimizi (bilgi@plazaeylem.org) kullanabilirsiniz.
Çalışanlardan gelen soruları Avukat İzzet Otru cevaplamaktadır.Verilen cevaplar herhangi bir hukuk danışmanlığı ilişkisi içermemektedir. Verilen bilgiler, mümkün olduğunca özet ve yalın aktarılmaya çalışılmış ve detaya girilmemiştir. Bu bilgilerin tasarrufa dönüşmesinden yazar ve site sahibi sorumlu değildir.

Bir cevap yazın