İŞ HUKUKU/Soru-Cevap 7

Giriş çıkışları excel formatında yapıyoruz. Yapılan sayımda açık çıktığı için 4 kişinin maaşında kesinti X tutarda kesinti yapıldığını maaşı aldığımızda gördük. Biz teknik eleman olarak sadece cihazların yapımıyla ilgiliyiz. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle asıl ve temel bilgi şu, işveren zararını bu şekilde doğrudan tazmin edemez yargı kararı gereklidir. Haliyle ücret eksik yatırıldığı için işçinin işten kaçınma hakkı vardır. Ayrıca işveren bu hesaplamaları hangi verilere göre yaptı, ayrıca dikkat çekilecek bir nokta.

Arkadaşımız, işe devam etmek istiyor mu ayrılmak mı istiyor bunu netleştirdikten sonra izlenecek yol tespit edilir. Devam edecekse, ücreti ödeninceye kadar iş görmekten kaçınabilir. Artık ayrılmak istiyorsa, ücretin eksik yatmış olması nedeniyle sözleşmeyi feshedip kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Özetle ve en basit şekliyle cevap budur. Ancak organizasyon şemasından veya sözleşmedeki (iş sözleşmesi) özel bir hükümden kaynaklanan ayrıksı bir durum varsa, elimizdeki bilgilerle bu olasılıkları değerlendiremiyoruz.

Hukuki konularda destek için iletişim adresimizi (bilgi@plazaeylem.org) kullanabilirsiniz.
Çalışanlardan gelen soruları Avukat İzzet Otru cevaplamaktadır.Verilen cevaplar herhangi bir hukuk danışmanlığı ilişkisi içermemektedir. Verilen bilgiler, mümkün olduğunca özet ve yalın aktarılmaya çalışılmış ve detaya girilmemiştir. Bu bilgilerin tasarrufa dönüşmesinden yazar ve site sahibi sorumlu değildir.

Bir cevap yazın