“İŞ GÖRÜŞMELERİ” Deneyim Paylaşımı Atölyesi Çağrı Metni 17 Kasım 2012

ise-alim

İşimiz  varken de iş arıyoruz. Bir işe sahipsek bile performans değerlendirme ile işe tekrar alınıyoruz. İş aramak uzmanlık alanlarımızdan biri sayılabilir. Her üniversite mezununun iş bulamayacağını en yetkili ağızlardan duyduk. İstihdam yaratmak artık bir politika konusu değil, iş arayanın kendisini işe alınabilir kılması ise yeni politika oldu.

İşle geçirilen bir ömürde kıdem ancak küçük bir grup için vaad, istikrar ise “değişime kapalı olmak” demek. İş yerinde deneyimle öğrenmek de verimliliğe engel görülüyor.

İş  görüşmesine giderken düzgün giyinip, iyi el sıkıp, görüşmecilerle göz  teması kurup, rahat davranmaya çalışıyoruz ama arananlar ya da istenmeyenler bunlardan ve teknik beceriden daha fazlası, peki ne?

Yüzlerce yere cv gönderip, onlarca yerle görüşme yapıyoruz ve “Pazartesi gel, başla” sözünü çok uzun süredir duymuyoruz. Kimin dışarıda bırakıldığını en iyi biz biliyoruz. İşe alım süreçlerinin sınavları, testleri, denemeleri, “yaratıcı” yöntemleri ile “objektif”leştirilen halinin ne kadar objektif olduğunu soralım.

Katılın, beraber sohbet edelim, üzerine düşünelim ve üretime dönüştürelim.

Not:  Plaza Eylem Platformu şimdiye  kadar “Endişe”, “Gizlilik”, “Performans  Değerlendirme-Emeğin Ölçülmesi” başlıkları ile üç deneyim paylaşımı  atölyesi gerçekleştirdi, sonuçları raporlaştırdı ve çeşitli alanlarda paylaştı.

Adres: İktisatlılar Evi İstiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No.6 K.3-4 Beyoğlu/İstanbul.
Tel : (212) 292 60 64

Raporu hazırlanıyor…

Bir cevap yazın