İşten Çıkarılma Durumunda Ne Yapmalıyız?

İşten çıkarılma ile karşı karşıya kaldığımızda ilk aşamada dikkat etmemiz gereken kimi noktalar vardır. Birçok işçi bunları bilmediği için ciddi hak kayıpları ile karşılaşır. Bu noktaları şöyle özetleyebiliriz;

İşten çıkarma sürecinin şartları 

İşveren, sizi günün birinde aniden işten çıkaramaz, çalışanı işten çıkarmadan önce yapması gerekenler yasa ile belirlenmiş durumdadır. Bunların neler olduğunu sıralayalım;

1. Feshin geçerli bir sebebe dayandırılması: Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır. (İş Kanunu Madde 18)

2. İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekildebelirtmek zorundadır. Bildirimdeki gerekçeye dikkat edin.

3. Beyaz yakalıların sık karşılaştığı işten çıkarma nedenlerinden biri performans düşüklüğü. Böyle  bir sebeple işten çıkarılmanız durumunda, bilmelisiniz ki, hakkınızdaki iddialara karşı savunmanız alınmadan belirsiz süreli iş sözleşmeniz, davranışınız veya verim / performans ile ilgili nedenlerle feshedilemez.

4. Fesih bildirimini (ve aslında işverenin size imzalatmak istediği her belgeyi) dikkatlice okuyun. Fesih bildirimi ile birlikte sizden başka belgeler de imzalamanız istenebilir. Bildirim dahil, sadece size zarar vermeyen ve gerçeği yansıtan belgeleri imzalayın. İmzalarken altınatüm haklarım saklıdır notu ekleyin. Mümkünse imzaladığınız her belgenin bir kopyasını alın.

5. Yazılı bir belge verilmezse, yapmanız gereken, hemen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne giderek işten çıkartıldığınızı ve size yazılı bir belge verilmediğini bildiren bir dilekçe vermektir. Bunu yapmazsanız, patrona size “üst üste işe gelmeme” tuzağıkurma şansını vermiş olursunuz. Üst üste işe gelmediğiniz iddia edilebilir ve haklarınızı kaybedebilirsiniz.
Performans Nedeniyle İşten Çıkarılma

İşe iade davalarında işverenin en fazla kaybettiği nedenlerin başında performans nedeniyle işten çıkarma geliyor. Aşağıdaki iki neden düşük performans nedeniyle işten çıkarılma için geçerli sayılır:

a. Ortalama olarak benzer çalışanlardan daha az verimli çalışma,
b. Gösterdiği niteliklerden beklenenden daha az performans ile çalışma,

Ancak, işveren, performans düşüklüğüne ilişkin, mutlaka çalışanın savunmasını almak durumundadır. Ayrıca, performansa yönelik değerlendirmelerde önceden uyarılar/ihtarlar yapılmalı, çalışanın savunması alınmalı ve hatta gerekli eğitimler verilmelidir.

İşverenin Haklı Nedenlerle Fesih Hakkı 

Bu durum sıklıkla şu şekillerde ortaya çıkabilir:

1. Sağlık sebepleri (Sağlık sorununa rağmen çalışmanın tehdit oluşturacağı kurul raporuyla ispatlandığında veya kıdeme göre belirlenen ihbar süresine 6 hafta daha eklenmesi ile belirlenen süreden daha uzun rapor alındığında [mesela 9 yıllık çalışan 14 hafta], kıdem hakları ödenmek koşuluyla)

2. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri (işyerinde cinsel taciz, işe mazeretsiz devam etmemek, işverene ya da başka bir işçiye küfretmek, hakaret etmek, iş arkadaşı ile ciddi kavga etmek, işyerine maddi zarar vermek gibi, kıdem tazminatı ödenmeksizin)

Her iki durum ve diğer haklı nedenle fesih halleri, İş Kanunu’nun 25. maddesinde detaylı olarak açıklanmıştır.

 İŞTEN ÇIKARILMA DURUMUNDA İLK YAPILACAKLAR

1. İş kaybı insanı birçok açıdan etkileyebilir. Belirsizlik içinde kalabilir, kaygılanabilir, korkabilir, kendinizi değersiz ve yalnız hissedebilir, öfkelenebilirsiniz. Belki de bu durum sizi ne yaşadığınızı anlamayacak kadar afallatabilir. Bir yandan bunlar olurken, bu size özgü duyguları yaşarken, bir yandan da bazı şeyleri akıldan çıkarmamak önemli olabilir:

a. Durum size, size özgü olan birçok şey yaşatıyor. Bu yaşadıklarınız, içinizde size ait olan alanın, işverenin sahip olmaya çalıştığından daha büyük olduğu anlamına gelir. Buna sahip çıkın, duygularınız önemlidir.

b. Durum, birçok kişi tarafından da yaşanan bir durum olduğu için, başkalarıyla paylaştığınız çok şey var. Bu yaşadıklarınız, sizi yalnızlaştırmaya çalışanlara karşı, başkalarıyla kurduğunuz ortaklığa işaret ediyor. Yalnız değilsiniz.

c. Bu durumda yapılacak ve yaşanacak normal ve anormal şeyler yok belki ama yaşadıklarınızın, hissettiklerinizin bir anlamı var. Özellikle öfkenizin bir anlamı var. O da insanın, “bu durum içinde olmak istemiyorum” deme biçimi olsa gerek. Bunu hep birlikte demek ve demenin farklı yollarını bulmak daha güçlü hissettirebilir.

d. Bu durumdan edindiğiniz deneyimler, belki de başkalarına yardımcı olmanızı, başka yerlerde kendi ve başkalarının haklarını savunmak için daha istekli olmanızı sağlayacaktır.Ayakta kalma ve dayanışma gücünüzü hafife almayın.

2. İşten çıkarıldıktan sonra 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz. Bu dava bir çok hakkınızı almanızı, kaybetmemenizi sağlayabilir. İşe iade davalarında kazanma şansı yüksektir.

3. Ve yalnız değilsiniz, Plaza Eylem Platformu’ndan destek isteyebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi ve destek talebi için: https://istenatildim.wordpress.com

Sorularınızı danışacağımız arkadaşlarımızla iletişimi kolaylaştırmak için dayanışma isteklerinizi bu sitedeki formu doldurarak paylaşın. Size en kısa sürede geri dönmeye çalışacağız.

101 yorum

 • muhammed bilgin

  Merhaba,

  Danismak istedigim bir husus var bana sozlu olarak bana performansin dusdu denildi fakat bana imzalatilan kgita finansan nedenlerden dolayi yaziyorki imzamida tam anlamiyla atmadm acikcasi cekindigim icin 6 aydir calisiyorm ve yazinin devaminda kidem tazminatiniz ve diyer haklarinizi almak icin sirkete basvurun yaziyornihbar yazmiyor ve diyer maddede 28 gun ihbar suresi verilmisngunluk 2 saar calismak sartiyla ne yapmam gerekiyor benm yardimci olurmusunuz

  • Mail adresinizden iletişim kuruyoruz

   • merhaba is yeri guvenligi beni is saatinde uyuyosun bahanesiyle is yeri yonetimine sikayet etti bana tutanak tutuldu ve bende oyle bisey olmadigina dair iddalari kabul etmedigimi aciklayan bi savunma yazdim fakat buna ragmen bu olay gerekce gosterilerek tazminatsiz bir sekilde isten cikarildim gerekcenin bir fotokopisi elimde ne yapmaliyim

  • Kaptan olarak meber firmada amerika bayraklı yatta kaptan olarak calıştım 5. Ay işten attılar hıb şey söylrmrden 3aylık paramı vermiyorla ne yapmam

  • 2 yıl çalıştm işyeri küçülme durumu ile beni işten cıkarıyor bana tüphakların verilyine dayir yazılı kağıt imzalattı imza atmam acaba kandırıldımmı yoksa ihbar tazminatı vermemek için yapıldı yani 2 yıl calıştm işyeri 45 gün sonra ki çıkış imzası

 • 5 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. borcumdan dolayı işten çıkarılma durumum söz konusu. tazminat alarak çıkmayı istiyorum. konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz haklarım nelerdir syg

  • Merhaba bize bilgi@plazaeylem.org tan ulaşabilir misiniz?

   • merhaba, mail kutunuz dolmuş, atılan mail tarafınıza ulaşmıyor.

    The address to which the message has not yet been delivered is:

    bilgi@plazaeylem.org
    Delay reason: mailbox is full

  • Sadece cikis kağıt ini imzalayin ibraname koyarlarsa imzalamayin imzalamazsan haklarini odemeyiz diyecekler muhtemelen inanmayin. Direk iskura gidip sikayet edeceginizi soyleyin. Imzaladiginiz kagida tum haklarim saklidir diye not düşün ve bir kopyasini isteyin veremeyiz derlerse mecbur olduklarini hatirlatin yoksa avukatimi ararım falan diyerek korkutmaya calisin kesin verirler. Aynisi basima geldi 🙂

 • Merhaba

  Size bir kaç sorum olucak.
  Özel bir bankada direkt kart satıs yetkılısıyım.1 yıl oldu.Banka kuralları geregınce sabit telefonu olmayan yerden basvuru almak yasak.Ancak ben basvuru aldım.Bundan dolayı işten cıkarılıyorum.Sorularım şu yönde;

  1-İş akdı fesh etmeden ilk basta yazılı bır uyarı vermelrı gerekmez mıydı?
  2-Burada ben suclu olmama ragmen tazmınat parası alma hakkım var mı?
  3-Suclu olarak işten çıkartıldıgımda işsizlik parası almaya hakkım var mı?
  4-Sizden baska bir merciye ama nereye sorma imkanım var mı?
  Yanıtlarsanız cok memnun olurum
  İyi çalşımalar

 • 5. ayımda bir ortak sağlık güvenlik biriminde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. Uzman olarak işe alındım ama kısa bir süre sonra patronum kendisinin firmalarla görüşmelere yetişemediğini onun yerine birkaç firmaya görüşmeye gitmemi istedi ve gittim. Birkaç firmayla bu şekilde anlaşınca bana haftanın 1 günü pazarlama yap firmalarla görüş 4 günü uzmanlık yaparsın yüzde5 te prim veririm dedi. Mantıklı geldi kabul ettim. Sonra bu 1 gün pazarlama 2 ye ve 2 den 4 e ve en sonunda da seni pazarlama için aldık demeye vardı. İşler ondan sonra tersine döndü, çok memnun olunan ben birden kötü oldum, uzman olarak hazırlamam gereken evrakları hazırlamak için bilgisayarda uğraşmam angarya iş oldu, 19 onaylı 41 onay bekleyen atamam yapılmış gitmem gereken firmam varken gönderilmedim, şehir dışına pazarlama yapmaya gitmek için zorlandım gidemeyeceğimi söyleyince de pazarlama için hemen birisi alındı ve 15 gün sonra çıkarılacağım söylendi. hiçbir evrak imzalamadım.olması gereken iş güvenliği sözleşmem de yok. Alınan kişi uzman olmadığından ybenim yapmaya yetkili olduğum işleri tamamlayıp ona teslim etmem gerektiği söylendi. Meğer patronun eşi de uzman onu sistemden atayıp uzman olmayan kişilere işleri yaptıracakmış kendi itiraf etti. Primlerimi de ödemeyeceğini söyledi. Ne yapmam gerek nasıl bir yol izlemeliyim?

 • Merhabalar yedi aydir bi cafede çalışıyorum fazLa calistiriliyorum mesailerim odenmiyo diye calisma Bakanlığına sikayet ettim ve mufettisler gelip isyerine baskin yapti bunun sonucunda beni isten cikarttilar hic bi ewrak imzalamadim sozlu olarak isime son verdiler maasimi ve icerden alicagim haklarimi vermediler ve alamazsin hic bi sekilde dediler ihtirname gonderdim haklarimin verilmesi icin su an beklemekteyim dava acmaya hazırlanıyorum kazanma ihtimalim nedir tsklr simdiden

 • selam ben ilac deposunda calsımaktayım moto kurye olarak 2 is olarakta kfc motokurye olarak calısıyrum full tıme olan is yerım bana 2 is yerinde calıstıgın surece isten cıkarma haklarını oldugunu sölüyor bnde sgk arastırdım bana calısabılrısınız kımse sıze engel olmaz dedı fuul tıme ıs yerı de bana buugun 2 cı ıs yerınde herhengı arac kulllanmadıgımı beyan eden b kagıt ımzalattı acıll cewap beklıyrum tskkler

 • merhabalr size mailden yazmıştım benim sorum herhangı bır yayın sitesinde paylaşılan ve yanlış anlanan yazıdan dolayı iş hakkımın feshi verilirse veya çıkarılırsam ne yapmam grekır yazıda ne yazıldıgını bılmıorum oanki piskolojım zten bozuktu hastanedeydım işverenle ılgılı hakaret yazılmış ne yapmam gerekır cıkarılırsam

  • Merhaba iş yerinizde kaç kişi çalıştığını, ne kadar süredir çalıştığınızı ve olayı biraz daha net olarak bilgi@plazaeylem.org adresine iletebilir misiniz? Dayanışmayla

   • daha açık ne yazayım ki kendimi bilmeden hastanedeyken pıskolojım bozuktu vede cok bunaldım ayrettende işyerındekı olayları duyunca çok kızdım greve mesela ne yazdıysam maden ocağıyla ılgılı sunu yazdım sanrım bır gorupta paylastım ocak hayatımı mahvettın amırlerı dınlemıyecm bır ıkıde argo kelıme vardı kufur maksatlıymıs ben bılmıom ama ne yzdımı gostermıorlarda benımlede konusmuorlar suanda ben raporluyum ne yapmam gerek rapor pzartesı bıtıo işten atılırsam tazmınat hakkım varmı dava acabılırmıyım teşk
    Date: Fri, 4 Jul 2014 13:42:18 +0000
    To: yasar_cam20@hotmail.com

 • benim yazdığım öneri yayınlanmamıs vede maılden yazmıstım herhangı bır cvpp yok neden acaba

 • bu işyerinde 1300 küsürat kişi var çalışan 3.5 yıldır burdayım

 • hanı nerde cevaplaray bıırakın su yalanları ya hepsınz dolancırıcıısnz palavracı

  • iyi günler
   Özellikle beyaz yakalı işçilerin mücadelesini güçlendirmek ve işten çıkartılma durumlarında birbirimizle dayanışmak için uğraşıyoruz. Bazı avukat arkadaşlarımız tamamen gönüllü olarak ve özveriyle işçi arkadaşlarımızın sorularına yanıt vermeye çalışıyorlar. Ancak çağrımız profesyonel bir hizmeti kapsamadığı gibi acilen cevap verme sözü de veremiyoruz. Hatırlatmak isteriz: Destek ve dayanışma ilişkileri karşılıklı olarak daha fazla nezaket ve sabır gerektiriyor. Size ayrıca mail de attık, selamlar

  • psikolojiniz gercekten bozukmuş 😀 tedavi görüyorum demiştiniz ya. Allah iyilik versin 🙂

 • merhaba
  3 yıldır ısyerınde calısmaktayım bunun oncesınde 1.5 yıl sıgortasız calıstım patronum 3 farklı fırma adı altında ıs yapıyor benım sıgortalı oldugum fırmada toplam 5 arkadas sıgortalıyız ısten cıkarılma gıbı bır durum soz konusu olabılır sabah 08:00 aksam 19:00 arası calısıyoruz oglen ıznımız yok yıllık ızın 1 kez kullandım . oncelıkle ısten cıkarıldıgım taktırde daha oncekı 1,5 yıllık sıgortasız calıstıgım suremı talep edebılırmıyım ve kıdem ve ıhbar tazmınatımı almak ıcın hakkım olurmu? bılgı verırsenız sevınırım. Tesekkurler

 • Selam kısaca özetlemek istiyorum 2005 te kamuda ozel guvenlikolarak ise basladim fakat calistigimiz isyeri kapanacagini soylediler 3 ay icerisinde sok olduk nobet tutan 4arkadasta inanamadik eski nobet yerimimize donmek istiyoruz fakat yapmiyorlar dairede yeni ise bakayan personeller ile eski personelleri degistirmiyorlar oysaki bizim nobet yerimiz daire idi soyle dediler yeni adam aldik fakat onlarin valilik izinleri cikmadi eskileri gondericez sonra degistiricez dediler fakat dedikleri gibi olmadi yani kisaca isimize son verilecek bizimisimizemi son verilir yoksa son girenlerin isinemi son berirler bizi cokarirlarsa butun haklarimi alabilirmiyim 5 yil mesai ödenmedi 12 saat nobet tutuyorum 14 gun olan yillik iznimi 10 gun kullandirdilar 5 yil boyunca simdiden tesekkur ederim

 • Merhaba. 2 yıla yakın süredir perakende sektöründe çalışıyorum. Son zamanlarda mağaza müdürünün bana karşı söylemleri işten beni oldukça uzaklaştırdı. Bana ‘ Bana karşı akıllı ol seni işten çıkarttırırım tazminat da verdirmem. Mahkemede 2 3 yıl dava peşinde koşarsın ‘ gibi söylemleri oluyor. Acaba işten çıkarılırsam bu süreçte yapmam gereken ve haklarımın bana dönüşü nasıl ve ne kadar zamanda gerçekleşir. Ayrıca bana yapışan bu konuşmalardan dolayı da bir hakkım doğuyor mu.
  Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar.

 • Yurdanur Türkyilmaz

  Merhabalar, 1, 5 yıldır aynı firma da calışıyorum. Daha öncede 4 yıl kadar calıştım aynı fırmada da yurtdışına gitme sebebi nedeniyle işten ayrılmıştım. Tekrar işe girdim fakat son 3-4 aydır durumum değişti. Patronum sürekli işe yaramadığımı, hatalar yaptığımı, iş kaybı ve kendisini zarara uğrattığımı söyleyip beni işten cıkaracağını sözlü olarak beyan etti. Kendisine beni işten cıkartıyorsanız bunu yazılı bildirmeniz gerekir ve tazminatımı vermeniz gerekir dedim. Ben cıkarmıyorum sen cıkıyorsun. dedi. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor. Bu arada bir ofisin temizliginden tutun, muhasebesine kadar herşeyiyle ilgileniyorum tek başıma. Bana bir yol gösterebilir misiniz?

 • Meraba ben işten atıldim gerekçe olarak bir başka işçiye sataşımak olarak gösterildi darp denildi ama bunlar yalan ben haklarımızı nasıl alabilirim

 • Merhabalar geçen hafta 18.09.2014 tarihinde 10 yıldır calistigim tekstil sektörü muhasebe bolumunde beraber çalıştığımız is arkadasim ile iş konusunda tartıştık tartışmada sadece ellerimizle birbirimizi iterek oldu vurma darp olmadı ama karşı taraf çok hakaret ve küfürler etti bunun sonucu bende izin alarak evime gittim sonra ise benim durduk yere saldırdığımi söylemleri üzerine işveren beni işten çıkaracağını bunca yıl çalışıp hizmet ettiğim nedeni ile sadece tazminatimi vereceğini söyleyerek genede savunmani vereceksin diyerek beni gönderdi hakaret edip beni sinirlendiren kişiye hiçbir şey olmamiscasına calismaya devam ediyor beni zorunlu izne ayırdılar. Ben bu tartışmayı çalışma arkadaşımın işine saygısı olmadığı nedeni ile mesai saatlerine riayet etmemesi mesai içerisinde internette oyun oynamaları beni rahatsız ediyordu yapmayın dediğimde ise beni ciddiye almayarak cephe almalarından kaynaklandı. Şahsi kimseyle sorunum yok. Bu olay nedeni ile işten cikartilabilirmiyim. Saygilarimla

 • Işveren beni bu ayin 15’inde kullandığım haftalık iznimin ertesi sabahı, o işyerindeki çalışan bir şahsın suç teşkil eden bir eyleminden ötürü doğan bir sebepten iizln günüm tarihinde yani bu ayın 15i nde ilişiğimin kesildiğlni ssöyleyip istifaya zorlandlm.Bir aylık deneme süresi dendıki bir ayı zaten geçmişti,bğr başka yönetici zaten sezon sonuna geldi,çalışan sayısında azaltmaya gidiyoruz dedi,halbu ki esas yani bana yapılan insanlıkdışi o eylemi zaten konuştuk,bllindiği halde sanki hiç konuşulmamış gibi değişik bahaneleri söylediler,herhangi bir belge verilmedi,İstanbul merkezlerğne mail atdım,geri dönülmediği için telefonla aradığimda ayin 18’ınde, ilişığimin kesildiğinin bildirilmediği söylendi,ne anlama geliyor anlamadım.Bana yapilan ağır ve suç sayilan o eylem hem psikolojimi hem de vücudumun beyin fonksiyonlarına zarar verdı,ve de bu şekilde ödeme yapılmadan lojmandan .ıkarıldığım için dışarda yatmak zorunda kaldım 2 gece,evim Istanbul’da bu işletme Kuşadasi’nda,en azından ödeme yapılsaydı evime dönerdğim,bana hemen bir tavsıye mail’ı atarsanız sevinirim,böyle bir şeyi ne duydum ne de yaşadım ki Türkiye’nin en adı geçen Lisesi ve Üniversitesinden mezun olmuş ve gene çok iyi ışletmelerinde çalışmış birisiyim

 • ercangundogdu

  kliksa.com internet sitesinin deposunda 2 ay sözleşmeli çalıştım daha sonra 2 ay geçtikten sonrada herhangi bir evrak imzalamadan çalışmaya devam ettirdiler. İş yerine sendika gelmesine 5-6 kişi kalmıştı. 6 ayımı doldurmama 5 gün kala beni performans nedeni ile, arkadaşlarımla uyum halinde çalışmadığım ve iş saatlerine uymadığım gerekçesi ile işten çıkarttılar. ve iş fesih sözleşmesini imzalamamı istediler bende imzalamadım. nedeni ise gerekçe olarak sundukları gerçek değilde ve fesih sözleşmesi sonunda herhangi bir hak talep etmeyeceğim itirazda bulunmayacağım yazıyordu. performans konusunda bir sıkıntım yok çünkü diğer arkadaşlardan daha iyi derecede idim devamsızlık günlerim sadece toplamda 6 günlük raporlu durumda oldu arkadaşlarım en çok beni sever bunlar doğru olanlardı. sendikaya üye olup olmadığımı yöneticim 2 defa sordu bende inkar ettim 5 gün sonrada işten çıkartıldım. tazminat hakkıma 5 gün kala. bende gebze 1. iş mahkemesinde davalı durumdayım dava açtım kötü niyet davası. sizce bu süreçte kim haklı çıkar mahkemede. 2-3 şahidim var sendikaya üye misin diye sorarlarsa ki onlarada sordular. hatta yöneticim sendika olayını duyduğu günün akşamı bir arkadaşımı gece evinden alıp kimler üye diye sormuş. yavaş çalıştığımı bana söylemediler herhangi bir savunmam olmadı yazdırmadılar tutanağımda yok imzaladığım, işten çıkarkende savunmamı almadılar. hakim kimi haklı bulur bu durumda.

 • mrblr. 2009 temmuz ayından 2012 eylül ayına kadar kesintisiz olarak resmi bir kurumda özel güvenlik görevlisi olarak çalıştım, ancak 2007 yılında başımdan geçen bi olaydan dolayı yaralama suçundan 21 ay cezaevinde kaldım, sabıkadan dolayı güvenlik sertifikam iptal oldu ve kurumda tekrar çalışamıyacak durumdayım, bu durumda taşeron firmadan yada kurumdan tazminat almam söz konusu olabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkür ederim

 • Merhabalar.. işe girdikten 10 gün sonra askerliğimi bahane ederek beni işten çıkardılar işe alinirken bu durumu biliyorlardi Yasal olarak hakkım olup olmadığını bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • SelAm oncelikle insanlara yardimci oldugunuz icin cok tesekkurler bana patronum bir ay once. Isten cikaricam dedi tazminatini vericem dedi sana bir hafta sure kendine is ara tamam dedim ve birhafta sonra cuma aksami bana dediki muasebeye git imzalanacak kagitlar var imzala gel bende imzaladim ve isyerine yanina geldigimde bana eleman bulmadan gidemessin senin ciksini vermedim bir sey yapmadim sonucta sigortan isliyor maasini aliyorsun elemen bulalim ondan sonra dedi fakat o kagitlara kendi imzami atmadim salladim yani benim noter tastikli imza sungum var ben ne yapmaliyim bilemiyorum allah rizasi icin bana yardimci olurmusunuz is ariyimmi aramiyimmi bilemiyorum iki cocugum var cok caaresizim ve aradan iki ay gecti nerdeyse elemanlar basvuru icin geliyorlarr bizim is yerine ama ise kimseyi almiyolar is verenin yaptigi dogrumu telefon.numaram05423425560 ne olur bana akil verin

  • Hala calisiyorum.ama kafam cok karisik ise giris tarihim 11-04-2013.ne cikis tarihim belli nede devam edicegim ne yapmaliyim

 • merhaba, ben turizm sektöründe sezon ile çalışıyorum. İlk yıl 18 ay ikinci yıl 8 ay üçüncü yıl 7 ay çalışmam var. 2014 sezon açılışında davet edilmeyince başka bir işte çalışmaya başladım. Bu işyerinin muhasebecisine kıdem tazminatımı almak istediğimi bildirdim. Bana sezon açılışını ve eski çalışanları davet niteliğinde gazeteye ilan verdiklerini söyledi. Bende o bilmediğim gazeteye ulaşmamımın mümkün bir şey olmadığını söyledim. Bana ait 6 adet istifa dilekçemin olduğunu söyledi. Beni belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi koduyla çıkarmışlar. İş yerinden çıkarken bir istifa dilekçesi yazdığımı hatırlamıyorum. Maaşımın kalan kısmını alırken “paramı aldım” gibi onların önüme sürdüğü bir kağıdı imzalamış olabilirim- ve bu da istifa dilekçesi olabilir. Ama bu adil mi? O iş yeri benim emeğimi sömürdü ve her insan bu durumu bir gurur meselesi yapar. Kanunda haklı insanları gururlandırmak değil midir? İşverenim bu kağıt istifa dilekçesidir eğer buna imza atarsan şu şu hakların kanun önünde feshedilir diyebilirdi pekala. Açıklama yaparsanır beni sevindirirsiniz. Teşekkürler….

 • İşte çıkarılma durumum var . Yıl başında çıkış yapılacak ama bundan kimsenin haberi yok 70 kişilik bi şirketten 20 işçi çıkartımı yapılacak . Kimseye bişey söylemeden haber vermeden çıkartacaklar ben 20 ay dır çalışıyorum ve çıkacak 20 kişilik guruptayım. Ben bu bilgiyi üst düzey bi yöneticiden aldım. Ne yapmam gerek @ posta adresimin şifresini unuttum. Ben sizi facebooktaki sayfanızı beğenicem ve boş bir mesaj atcam ordan iletişim kurabiliriz.

 • Iyi günler kolay gelsin. Sizlere bir konu hakkinda danismak istiyorum. Ben bir fabrikada tam olarak 364 günümü doldurmakdayım ve bana gecmis donemlerdeki devamsizliklarimi(haberleri olup işe gelmediğimden dolayı) onume surup beni tazminatsiz isten cikarmak istiyorlar. Bu konuda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.

 • 01 10 2014 de nazilli belediyesine işe girdim park bahce mudurlugune belediyenin kurmuş oldugu mehter takiminda görev verdiler mehter takimindada görev aldim hem park bahce ve mehterde gorev yaptik 2013 temnuz birde parkbahce de gitmedim başimizdaki amirlerle anlasamadigimizdan dolayi konuyu baskan yardimcilarina bildirdim benim bölumumu degistirin dedim oradan sonuc alamadim temnuz ayi ayligim ve ssk ödenmedi agustos ayinda yurtdisi na konsere gitik agustos ayinda maasim yatti taki 2014 de kadar maas yatti 2014 ocak ayinda maas 12 gun şubata 18 gun yatti martta tam nisanda tam haziranda 10gun yatti 2014 eylul birde benim bolumum degisti halkla iliskilerde goreve basladim 2014 8 eylulde iş hadime son verildigini soylediler 7gun halkla iliskilerde calistim sirket yani benim 4 maddeden isime son verildi issizlik parasi alamiyorum ssk son 120 gunde eksik yatigi icin ayin 27-2829 01 temnuzda ise gelmedi diye tebligat geldi ocak 15 2015 de mahkeme var ne yapmam lazim

 • Kaptan olarak meber firmada amerika bayraklı yatta kaptan olarak calıştım 5. Ay işten attılar hıb şey söylrmrden 3aylık paramı vermiyorla ne yapmam

 • muhammet konturk

  Yurt disinda calismaktayim yapdigimis agir is oldugundan dolayi ise gis tarihinden 7 ay sonra kolumda rahatsizlik meydana geldi bunun uzerine doltor dedevisi gorursem cikisim verilecegini soyluyolar ne uapabilirim

 • Mrb ben 2 senedir bi firmada çalışıyorum ama işten çıkarİldim ve buna karşılık benim 29 la ışteN atilar ve bana iç bi akkimi vermediler buna karşılık bir ay önce iki gün ise gelmemistim onu gösterdiler şimdi benim ne yapmam lazım

 • Yaklaşık olarak bir buçuk yildir özel okulda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum hafta sonu mesaim bittiği halde okul da kalmam gerektiğini söyleyen işveren mesai için ek ücret vermediği için bende çıkıp evime gittim fakat pazartesi sabah savunma yazmam iştendi işden çıkarırlarsa hafta 6 gün 10 saat çalışıyorum ve asgari ücret alıyorum fazla çalışma hakkımı geri dönük olarak nasıl alirim

 • munur pehlivan

  Ben isten cikartildim 11 ay oldu bana tazminat ve ihbar neme verlmedi bunun uzerine ne yapmam gerekiyor tazminat almak icin napmam gerekiyor mahkemeye vermem gerekiyormu bana bir yardimci olur saniz sevinirim

 • Mrb ben 7 yıldır özel bir şirkette çalısmaktayım bu süre zarfında senelık izinlerımı alamyrm haftada 5.25 saat çalısyrm yasal zorunlulıgum 45 saat oldugunu ögrendım resmı tatıller dahı çalıstırıyrm maasım 1600 lira olmasına ramen asgarı ücretten gösterılyr elımde 1600 lıra aldıgıma dair işverenın yazılı imzalı belgesı var suan işten cıkarıldım bu alacaklarımı ıstedıgım için ne yapmalıyım

 • Aynur taştan

  1sene 4 ay çalıştığım yerden tazminat hakkım ödenerek haksız yere çıkartırdım işveren beni zor durumda bıraktı ne yapabilirim

 • Merhabalar. Özel bir iş yerinde yaklaşık 13 aydır çalışmaktaydım ve 2 yıl daha sözleşmem vardı sözleşmem devam ettiği halde 31.03.2015 Akşamı aniden pat diye işten çıkarıldım bana hiçbir uyarı yapılmadı. Bu konuda ne yapmam gerekir ? Nasıl bir yol çizmem gerekir ? Nerelere başvurmam gerekir ? Haklarım nelerdir ?Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler..

 • Slm ben dört aya yakın bir süredir bir iş yerinde çalışıyorum benim ssk işe giriş tarihinden 11 gün sonra başlatıldı bende bu durumu alo 170 çalışma bakanlığına bildirdim dün denetime geldiler beni çağırıp işe ne zaman başladığımı ve ssk mın ne zaman başladığını sordular bende 11 gün sonra ssk mın başlatıldığını anlattım şirkete ceza uygulanmış ve benide bu gün işten attılar hiçbir evrak imzalamadan çıktım ben işe geri alınma hakkından yararlana bilirmiyim yada hangi haklardan yararlana bilirim ne yapmalıyım işten ayrılmak istemiyorum

 • DİLEK İKİZÇELİ

  sözlü olarak işten çıkarıldım. iş yerime güvenmiyorum. 20.09.2013 den 23. 04.2015 e kadar çaılştım. kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim. iş yerimden fesih ile ilgili yazılı bir bildirim almadım. sadece sözlü olarak söylediler. bu iş yerimde 600 günü doldurmadım. 575 günüm var.ancak 2013 yılında 5-6-7nci aylarda başka işyerinde çalışmışlığım var. işsizlik maaşına başvuru yaparken buradaki günlerimde hesaba katılırmı.aynı yıl içersindeki günlerimde hesaplanırmı?iş yerinde işten çıkarılma sebebine dair fesih yazısı almam gerekir mi. işe gelmiyor gibi bahane ile beni haksız duruma düşürürler mi? şimdiden teşekkür ederi. ayrıca bilgi@plazaeylem.org adresine mail attım.yanıtlarsanız sevinirim.

 • Ben yurt disinda calisiyordum ama sigortam yoktu ve iki sene oyle calistim sonradan cikis aldim ve sadece ayligimdan baska bana hic bisi vermediler sizce ne yapmaliyim mahkemeye versem 2seneni sigorta parasini ve tazminatimi ala bilirmiyim

 • İşyerinde savunmami istediler bende savunması yazdım ve bir hafta sonra beni aradılar is haktinize son verildi ve tazminatinizi alicaksiniz dediler.500 çalışanı olan ve yaklaşık 8 aydır çalıştığım bir yer ki öncesinde herhangi bi bir sorunumda olmadı işyerinde yardiminizi rica ederrim tesekkurler.

  • Annemi 15 gün önce yıllık izne çıkartılarak. Bugün izninin son günüydü . İş yerinden aranacak yarın gelip hesabını kesmesi beyan ettiler. Ne yapmamız gerekiyor.bu durum tarafımıza haber verilmeden vuku bulduğu için zor durumdayız.

 • Slm kolay gelsin sağlık sorunlarım yüzünden işten ayrılmak istiyordum ve doğal olarak bunu belgelemem gerekiyor du  ağrılarımin çok olmasına rağmen hastalığımın rapor edilecek kadar ileride olmadığını öğrendim.. bende son çare olarak iş yerindeki sendikamizdan  yardım istedim önceleri olmaz diyen sendika bu aralar diğer fabrikalardaki eylemler yüzünden olsa gerek basit bir ajanda’ya adımı yazdı fakat imza falan atmadım ve bu sendika üyelerinden birisi beni arayıp çıkmak mi istiyorsun diye sordu bende evet dedim yarın gel tazminat ve ihbarı’ni vereceğiz dediler…Ama ben yinede işimi sağlama almak istiyorum nelere dikkat etmeliyim teşekkür ederim…

 • Merhaba ben bir anaokulunda 1.5 senedir çalışıyordum.15 gün sonra isten çıkarılacağım söylendi.ve bu kurum maaslarimizi 4 aydır odemiyor.BN buna rağmen çalışıyordum. Fakat komik bir sebepten dolayı isten cıkarılacagımı öğrenmek bana dokundu.bu durumda haklarım nelerdir? Bilgilendirir deniz sewinirim.şimdiden teşekkürler;)

 • Ben ağustos 2013 yılında bir çağrı merkezinde sözleşmeli olarak çalışmaya başladım. İlk önce 1 yıllık daha sonra da 3 yıllık sözleşme yapıldı. Çalıştığım süreç içerisinde iş yerine uyumum ast üst ilişkim gayet saygılı, işe girş çıkış saatlerim uyumlu idi. Yanlız yaklaşık 2 yıl içerisinde 3 adet yazılı uyarı aldım. Bu yazılı uyarılardan 1. ci çağrı esnasında elimden geleni yaptım. Sadece yöneticime 4. kez arayıp rapor etmediğim için savunma ve yazılı uyarı verildi. 2. yazılı uyarım vatandaşa verdiğim eksik bilgiden dolayıydı. 3. yazılı uyarım ise yine bir vatandaşın şikayeti hakkındaydı ama şikayet benimle ilgili değildi. yaptığım yanlış birşey yoktu. vatandaşın maduriyetinin nedeninin başka bir kurumun hatası olduğu anlaşıldı ama yine de bana savunma imzalattılar ve yazılşı uyarı verdiler. İş yerinde bariz bir şekilde farklı olarak baskı altına alındım zaman zaman. buna herkes te şahit oldu. Şimdi sorum şu. 2 yılda 3 savunma ve yazılı uyarı aldım kısacası. Şimdi 31.12.2017 tarihine kadar imzaladığım 3 yıllık sözleşmem de mevcut. Bu şirketin beni tazminatsız diledikleri gibi işten çıkarma lüksleri var mıdır ? öyle bir durum karşısında ne yapmamı önerirsiniz.

 • Baska bir firmailegorustugumuisvereneanlattimtazminatimi vereceginisoyledi imzayiattim tazminatimi vermedi neyspmam gerekiyor

 • ben sekiz yıl çalıştığım iş yerinden çıkarıldım mazeretleri amirlere itaatsizlik verilen görevi yapmamak gibi sudan sebepler gösterdiler ben mahkemeye verdim kazanma şansım nedir acaba

 • 10/07/2015 tarihinde beni benim haberim olmadan işten attılar iş hakkıma son verdiler yaklaşık 1 yıl çalıştım madur durum da bıraktılar yardımcı ola bilirmisiniz

 • Mahmut yoldaş

  Merhaba;
  Sezonluk işçiyim, herhangi bir söZleşme imzalamadım ama iş verenle sezon sonuna kadar sözlü anlaşma yaptık, şimdi ise beni15-20 gün kadar erken çıkartacağını söylüyor. Zaten agi ödemiyor o yüzden iş verenle aramda anlaşmazlıkta oluştu. Beni çıkarttıkktan sonra herhangi bir şey imzalatmayacak. Ne yapmam lazım??

 • Slm.14 yıldır çalıştığım iş yerini primleri eksik ödendiğinden dolayı sgk ya şikayet ettim.bunu öğrenen işveren daha 3 iş günü olmuştuki performs bahanesiyle beni işten çıkattı.300 kişiden fazla çalışanı olan işyerimiz kurumsal bir tekstil firmasıdır. Bankaya yatan maaşımdan kıdem ve ihbar tazminatımı ödeyeceklerini tahüt ettiler.ya da biraz daha fazla para verelim istediğimiz evrakları imzala dediler ne yapmalıyım. Henüz hiç bişey imzalamadım.

 • Faruk Çolak

  Selam ben 5 aydir calisiyorum 6.ci ayim Dolacam hic tutanağım felan yok bana cikis wereceklermis maas günü geldiginde ne gibi haklarim olabilir yada hakim var mi bilgilendirseniz sevinirim bu gun bir arkadasi cikardilar maasini yatırıp izma attirmislar yardimci olursaniz sevinirim

 • mustafa tiryak

  İş yerinde calisirken 25. Günümde işyerinden bildirgesiz olarak işten cikarildim.fakat cikartma sebebi olarak basarisizlik gösterilmiştir.boyle bir şey söz konusu dahi değildi.bende verdikleri kagidi imzalamadan isten ayrildim.ise girerken 3 yillik sözleşme imzalamistim hakkini nasil arayabilirim..

 • Merhabalar;
  Şimdiden yorumlarınız için teşşekur ederim.
  Bir markanın promotöru olarak calışıyorum.08.01.2015 Tarihinde işe başladım 20.10.2015 tarihinde aranarak satış düşük denilip isten cıkarıldım.22.10.2015 tarihinde e-postama fesih bildirimi,ibraname,makbuz evrakları maıl atıldı.
  Performan düşüklugunu savunup beni işten atmak istiyorlar fakat bu zamana kadarkı satışlarım hep aynı dogrultuda hatta son zamanlar satışta artış vardı.iş kanuna gore performans dusuklugu olan kısılere egtım vermelerı gerekıyor sınava tabı tutmaları gerekıyormus.10 aydan berı calışıyorum urunler hakkında hıcbır egtım vermedıler.Ürunlerı kendım arastırarak satış yaptım.Benden oncekı elemanlarda 1yılına bır ıkı ay varken cıkarılmışlar.Hepsıne sorgusuz sualsın yolladıkları evrakları ımzalayıp ısten cıkmıslar.Bende yolladıkları evrakları ımzalamadım ve ımzalamayacagımı soyledım.
  Beni ansızın işten cıkarmaları daha ıyımış ıhbar tazmınatı verceklermış.Benım kredı borcum var ıse gırerken ıs uzun surelı degılse bna onceden haber verın demıştım zor durumda kalmayayım ıs ararım demıştım.performansım dusukse 5. ayımda cıkarsaydınız neden 10. aya kadr beklednız.tek amaçlarının yılımın dolmasını ıstemeyıp baska eleman almak ıstemelrı yılım dolsydı tazmınat hakkım dogardı.Ben halen ımzalamadım evrakları nasıl yol ızlemem lazım?LUTFEN YARDIM EDIN:ibranameyıde yolluyorum sizlere.

  İBRANAME
  …………… Doğrudan Pazarlama Satış ve Dağıtım Hizmetleri San. Ve Tic.A.Ş.
  nezninde çalışmaya başladığım 08.01.2015 tarihinden, işten ayrıldığım 22.10.2015
  tarihine kadar geçen çalışma sürem boyunca hizmet aktimden ve İş Yasası
  hükümlerinden doğan bütün hak ve alacaklarımı, ücretlerimi (herhangi bir şekilde
  ücret bordrolarımda imzam olmadığı haller de dahil olmak üzere tüm aylık
  ücretlerimin ödenmiş olduğunu kabul ve beyan ile), tüm sosyal yardımlarımı, yaptığım
  fazla mesai ve tatil mesaisi ücretlerimi hafta tatili ve tatil ücretlerimin tamamını
  aldığımı, yıllık ücretli izinlerimin tamamını kullandığımı, kullanmadığım yıllık izin
  karşılığı ücretimi aldığımı, hiçbir alacağım kalmadığını, ayrıca bir hak ve talebim
  olmadığını, alacaklarımın aslına ve fazlaya ilişkin haklarımdan feragat ettiğimi, dava
  hakkımın bulunmadığını, bütün hukuki neticelerine şamil olmak üzere tam ve kesin
  olarak ve işbu ibranameyi okuyarak ve içindeki hükümleri bilerek, kendi serbest iradem
  ile şahitler huzurunda DMPARTNER Doğrudan Pazarlama Satış ve Dağıtım Hizmetleri
  San. Ve Tic. A.Ş’ ye geri dönüşsüz bir biçimde ve kesin olarak ibra ederim

 • Merhaba Benim uyku problemim var hergün işe en fazla 30 dk gec kalıyorum ve ikaz alıyorum bugün denilen bana bu hafta düzeltmessen seni işten atıcağım Ve bu iş yerinde 3 yıl calıştım tazminat vermiyeceğiz senin hakkın yok diyor bu doğrumudur devamsızlık olarak yok sadece saat. Teşekkürler

 • Merhaba
  1hafta önce müdür günaydın dedigimi duymayıp bu ne biçim tavır dediği için herhangi bir savunma yapamadan işten cikarildim 3günlük calisandim. Üzüntüden ibranameyi okumadan imzaladım..3günlük çalışmışlık çok birşey degil ama ücreti yatirmama gibi lüksleri var mı..yanlarına kalmasını istemiyorum

 • Merhaba,
  Haksız bir şekilde işten çıkarıldı. Bu konuda yardımınızı rica edeceğim.

 • Merhaba bende bişey danışmk istiyorum annem 2004 yılında bir eğitim kurumunda işe girdi annemi 2008 ve 2015 yıllarında kendisinden imza alarak kurum içi değişiklik yapmışlar ve bugün sözlü olarak işten çıkarıldığını söylemişler ve tazmnatını vereceklerini işten çıkış belgesini 3 gün sonra imzalatacaklarını söylemişler şimdi annem 3 gün sonra gitsek haksız duruma düşebilir mi bunun için ne yapmalıyız tşk ederim.

 • 13.12.2013 tarihinden beri bir sağlık kuruluşunda çalışmaktayım. Yaklaşık 7 aydır izinliyim doğum yaptım bunun 4 ayı devletin verdiği izin 1 ay devlet hastanesinin verdiği rapor 2 ay da benim isverenden aldığım ücretsiz izin . İşe başlama tarihim 28.12.2015 di fakat işveren 23.12.2015 tarihinde çıkışımı verdi bu durumda yasal haklarım nelerdir ne yapabilirim

 • Merhaba.. Belediyede masa başında çalışan beyaz yaka personeliyim. Hiçbir uyarı verilmeden, savunmam alınmadan iş akdimi fes ettiler. Yazıda da “Performans düşüklüğü” diye bir gerekçe vardı. Ama ofiste biz çok çalışırız, işimiz gereği yoğunuz. Ben bu gerekçeyi kabul etmediğimi söyledim. Bana 45 gün ihbar süresi verdiler. Ben bu süre içinde iş mahkemesine başvuru yapsam dava lehime sonuçlanır mı?

 • Ben 9 aydır büyük bi şirkette çalışıyorum yanlız bugun hiç bir şey olmadan haber bile vermeden işten çıkardılar ve benden hariç 30 kişiyi de çıkardılar şimdi bn ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Teşekkürler

 • Merhaba..üç yıldır çalıştığım mağazada bugün kavga ettim ve patron beni kovdu.yasal haklara göre aniden işten çıkarıldığım için tazminatımı alabilirmiyim veya dava aça bilirmiyim

 • Ayin 16 da sadece ” seninle çalışmak istemiyoruz ” dendi . Kıdem tazminati yatiracaklarini soylediler hic bir açıklama yapmadılar ve kağıt Imzalamadim. Ne yapabilirim ?
  Tesekkurler…

 • Merhabalar 6 yıldır bi şirkette çalışıyordum çıkarıldım ve avukat desteği almaktaýım ama herhangibi bi haber alamadım davamla geri iade dvası açtım ne zaman sonuçlanır yardımcı olurmusunuz.

 • Öncelikle iyi günler dilerim. Benim sorunum işe başladım ve işe başladıktan yaklaşık 20 gün sonra sigortam başlatildi ve sigortam başladıktan 12 gün sonra da hiçbir geçerli sebep söylenmeden işten çıkartildim. İşten çıkartıldıktan bir gün sonra hakkim olan ücretimi almak istedim ve bir sonraki ayin 10 unda gel al dediler. Ne yapmaliyim bilemiyorum yardimci olur musunuz.

 • çalıştığım firma aile şirketi ve 6 yıldır çalışmaktayım sendika üyeliğim var bu durum iş verenin hoşuna gitmedi ve beni 25/2 madde den işten çıkardı fakat çıkış evraklarımı imzalamayı reddettim şimdi ne yapmam gerekli haklarımı alabilmek için ilginize teşekkürler…

 • Yaklaşık olarak üç haftadır bir çağrı merkezinde çalışıyorum ssk için istenilen evrakları kendilerine ilk iş gününde verdim fakat ssk girişi yapılmadığı gibi işten çıkartmayı düşündüklerini bildirdiler çalışmış oşduğum gün sayısının parasını ödemeyeceklerini bildirdiler bu konu hakkında ne yapabilirim detaylı bilgi alabilirmiyim aynı şekilde ssksız ve içten çıkarılacak olan kişi sayısı iki emek hırsızlığına dur denmeli ve çalışanlara saygı duyulup hakları korunmalı..!!

 • Merhaba 8 yıldır özel bi bankada çalışıyorum yöneticimle anlaşamadığım yapmış olduğum işi sevmediğim için bana istifa etmemi söyledi, bende haklarımı tazminatımı almk istediğimi belirttim, insan kaynkları ile görüşeceğini belirtti bu durumda tazminatım ödenecekse neler alabileceğim işsizlik maaşı alabilmem için nasıl bir yol izleyip ik ya bunu nasıl iletmeliyim , cvbınız için şimdiden tşk

 • Benim bir konuda bilgi edinmeye ihtiyacım var. 29 Ocak 2016 tarihinde şefin beni kenara çekip iş performansıyla ilgili sorun olduğundan dolayı işten çıkmamı istemiştir ve Şubat ayının 5’ine kadar iş bulmam için sürem olduğunu bildirmiştir. Fakat bu sürede ben iş bulamamış olup ayın beşinde işten çıkarılmış bulunmaktayım. Daha sonra şef bana whatsapp üzerinden sigortamın 8’ine kadar yatırıldığını ve işten çıktığıma dair dilekçe ile istifa etmemi isteyerek muhasebeden gönderilen evrakları imzalamamı istemiştir. Ancak ben işten kendi rızamla çıkmadığım için evrakları imzalamadım. Bu konuda işten çıkarıldığıma dair nasıl bir yöntem izleyerek haksız duruma da düşmeden bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 • Merhaba ben tekstil firmasında çalışıyorum işe giriş tarihi 07.22.2015 girdim şimdi işden çıkarıyorlar isder 15çalış öle isdersen 15günlük paranı verelim dediler çırarmak isdiyolar ben bugun imza atıp ocak maaşını aldık benim napmam gerekiyo

 • Merhaba . Firma sahibi 2,5 yıldır çalıştığım iş yerinden bu ayın sonu itibari ile beni işten çıkaracağını söylüyor. Ben şimdi ne şekilde haklarımı kıdem ihbar vs ne şekilde aramalıyım? nasıl bir yol izlemeliyim? Elden para almam doğru olur mu? Hengi evrakları imzalamalıyım ? yada hangilerini imzalama malıyım ?

  1.iş veren işten çıkaracağını bana yazılı olarak 6 hafta önceden bildirmek zorunda değil mi ? ( bildirmediği için 1.5 maaş para ödemek zorunda mı?

  2. 2,5 yıldır çalışıyorum 22 ay aboyunca maaşımı elden aldım alırken hiç bir evrağa imza atmadım. 22 ay boyunca AĞİ de vermediler

  3. Ben geriye dönük olarak Agi talep edebilir miyim? Sonuçta hiç bir şekilde bize maaş bodrosu vermediler hiç bir evrağa da imza attırmadılar. Teşekkürler

 • Hüseyin Gören

  Isyerim bana ibraname imzalatmak istiyor işten çıkarma durumu olmadığını söylüyor işyerleri halen çalışan bir işçiye ibraname ne için imzalatir ve ben belgeyi imzalamasam ne olur

 • 18 aydır çalışıyorum ve işten ayrılmak istiyorum ama çıkarılmak istiyorum bu yüzdende sürekli rapor alıyorum işe gitmiyorum bu şekilde tazminatımı alabilir miyim??

 • Merhaba
  Calıstıgım is yerinden 04.04.2016da isten cikarmak icin ihbar suremin baslayacagini soylediler
  Benim izlemem gereken yol nasildir acaba
  Simdiden tesekkurler.

 • Türk Kızılayında Lüleburgaz  Büyükkarıştıran deposunda performans puanlarim 80 civarı takdir ve tesekkurlerle çalıştığım 12 yıl oturduğum ve yöneticiliğini yaptığım   kızılayın ayni saha içerisinde bulunan depo icerisindeki çalişma ofisi ile lojmanı altlı üstlü olan yerde lojman içerisinde klima iç ünite lojmanin alt katında kızılay ofis bölümünde klimanın dış ünitesinin elektriği kurumun elektrigine bağlı diye 24,03,2016 tarihinde 4857 kanun 25 madde II bendi e fikrasi iş akdimize son verdiler. İşe geri dönüş için tabiiki hakkımızı arayacağız sizlerin önerileri ne olur Teşekkürler.

 • Hicbir tutanagimin olmamasina ragmen uyari verilmiscesine ve satis rekoru kirdigim halde performans dusuklugu nedeniyle is cikisim verildi 1 bucuk yildr calisyrm bana yardimci olurmusunuz simdiden tesekkurler

 • Beni zorlu ya engelli olarak kariyer netten cv mi bulmuşlar çağırdılar altı ay çalıştım sonra bunlar benim kriterlerim de eleman ilanı verdiler ben gidip sordum müdüre seninle alakası yok ihtiyaç var dedi sonra elemanı kesinleştirince beni aynı gün işten çıkardılar sebep olarak altı aylık deneme sürecindeymişim o da performans düşükmüş yalnız benim deneme sürecinde olduğumdan da haberim yoktu resmen adamlar kullandı beni.. Bende bimere başvurdum düğün yapacağım çok borca girdim defalarca söyledim seninle alakalı değil dediler bende bunlara güvendim ama borçla orta da kaldım.. Bu adli zararının karşılanması için mail attım.. bu durum da yapmam gereken nedir ve bimer de ki sonuç ne olur

 • Merhaba emlak cıda calışıyordum üç ay boyunca calıştım giriş anlaşma sigorta maaş yol olarak ama dün dün sigortamın yatıp yapmadığını kontrol ettim ne başlatılmış ne yatırışmış bunun üzerine güzel bir hitapla insan kaynakları sorumlusuna söyledin hakkımı istedim bunun üzerine böyle calışamayız deyip beni cıkıl imzalatmadan işten cıkardılar ne yapmam gereki yor yardımcı olabilirmisniz

 • Mrb iyigünler iş güvenliği konusunda anlık bi hata yaptık ustamla oysa aynı iş yerinde ben 10 yıl ustam ise 30 yıldır caşişmaktadır biz acil bi durumda yola duba koymayı ihmal ettik 10 saniye yoldan ayrıldık duba koymak için hemen araç geçti ve maddi hasar oluştu adamda haklı olarak tamirini istedi poliste bizi ve şirketi tutanak tuttu 100 100 suçlu çıktık ve durumu amirimize anlattık fatura edilmesi söylendi şirkete raporu işyerine götürdük ve bize savunma vermmmizi işten çıkarlcgımızı söylediler ne yapcz bilmiyoruz tşk

 • Merhaba! Rehabilitasyon merkezinde 3 yıldır temizlik elemanı olarak çalısmaktayım kuruluş müdürümüz yıllık izinleri yeri geldi kullandırmadı yeri geldi keyfine göre verdi 1 hafta önce gittim yanına durumumu anlattım mahkemelerim olduğunu cezalarım olduğunu biliyodu 430saat kamuda çalışma cezası 4320tl para cezası geldi bunu biliyodu herhangi bi durum olduğunda bize gel hertürlü idare ederiz sonuçta idareciyiz yardımcı oluruz dedi saolun Müdürüm bi sorun olduğunda mutlaka gelirim dedim neyse 10gün süresi vardı cezanın ödenmesi için günler geçtikte para bulmam dahada zorlaştı 4bin tl bi arkadaşımda alacağım vardı onu alabilmek için istanbula gitmem gerekiyodu müdür beyin yanına gittim izin vermedi herhangi bi sebeb bahsetmedi neyse bi kaç gün geçti tekrar söyledim müdürüm tarih geçti Benim parayı ödemem lazım yılllık iznimi kullanmak istiyom 3 4 gün dahi olsa diğer türlü 215 gün hapis yatıcaktım bu sinirli bişekilde yok sana izin falan dedi gitti bende ertesi gün işe gitmedim diğer günde gitmedim 3 gün işe gittiğimde vardıyamın bitmesine 2 saat kala nie geldın sen gidebilirsin bidaha gelme dedi gittim sonra savunma istedi benden savunmanı yaz gel dedi ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 • ŞEREF TEMELATAN

  KOLAY GELSİN
  2013 ŞUBAT TARİHİNDEN BU GÜNE SATIŞ ELEMANI OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZ ŞİRKETTEN BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNE GİRİŞ BAHANE EDİLEREK 04 MADDE DEN İŞTEN ÇIKIŞ YAPILMIŞ VE BİR GÜN SONRA AYNI GRUBUN FARKLI BİR ŞİRKETİNE İŞE BAŞLATILMIŞ IZ. BU KONU HAKKINDA BİZE BİLGİ VERİLMEDİ ANCAK BANKADAN KREDİ ÇEKMEK İSTEYEN BİR ARKADAŞIN İŞTEN ÇIKARILMASI NEDENİ İLE BÖYLE BİR OLAYDAN HABERİMİZ OLDU.SORDUĞUMUZDA YUKARIDAKİ BES AÇIKLAMASI YAPILDI.
  SORUMUZ ŞU BURADA BİR HAK KAYBIMIZ OLUR MU VE NE GİBİ BİR YOL İZLEMELİYİZ. ŞİNDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  SAYGILARIMIZLA.

 • 1.5 ay önce işten cikarildim ve 1 ayim dolduğu gün ihtar çektim ve herhangibir geri dönüş sağlanmadı ara bulucuya ne zaman gitmeliyim ve başvuru sürem kaç gündür

 • Merhaba iyi gunler 5 aydir sigortali bir iste calisiyorum bir mutahitle karayollari genel mudurlugunun isini almis mutahit 2 yillik sozlesme imzaladik simdi isten cikarilagiz deniyor 14 isci sayisi 5 dusecekmis soyletiye gore isten cikarilirsak bu iki senetilik sozleme icin imzaladigimiz surenin parasini mutahitten talep edebiliyormuyuz veya ne gibi haklarim var yardimci olabilirmisinz bana

 • Merhaba 7 seneden fazla Bi şirkette çalısıyorum ve dun akşam muhasebeci tarafından işten çıkarıldım söylendi neden sebeb sordum bilgim yok dedı tazminatını alacaksın dedı ama ben başka ne yapabilirim haklarım neler bılmıorum çalışma saatleri sabah 8.30 aksam 7 c. Tesi de saat 1 kadar fazla çalışma var resmi tatil VS yok ek ucret VS yok

 • Yurt dısinda kuveyt havalani insaatinda kalıpçı formeniyim aylik maasim 3.000 dolar türk firmasi olan LÌMAK insaati yapiyor burayi buranin siyosu beni sigara iciyorsun diye kovdu beni hic bir ihtar ve uyari yapmadan ilk 1 sefer de yani şuan imza falan hiç bir şey atmadim benim haklarim nelerdir ve ne yapmam lazım ayrica iki arkadastik
  Ikimizede hakaretler etti bu sigaraları götüze sokarim dedi şimdiden tesekkur ederim

 • Tşk ederim

 • Merhaba benim 9 ayım oldu ve işten çıkarıldım. Ama bunu bana söylemediler . Bana sylemeden yeni eleman alındı benim haklarım ne öğrenebilir miyim.

Bir cevap yazın