İşyerinde Kadınlara Uygulanan 13 Üstü Kapalı Ayrımcı Tavır

Melis Oflas çalışan kadınların karşılaştıkları ayrımcılık üzerine aşağıdaki yazıyı Türkçe’ye çevirdi. Kendisine teşekkür ederiz.

 

Göremediğiniz bir düşmanla nasıl savaşırsınız? İşte günümüzün işyerlerinde kadınların karşılaştığı zorlu görev.

“Bugün ayrımcılık daha önce olduğu gibi göstermiyor yüzünü; artık onu görmek daha da zor,” diyor The New Soft War On Women kitabının yazarlarından biri olan Carly Rivers. “Yasal açıdan ‘Seni işe almıyorum ya da sana bu görevi vermiyorum çünkü sen bir kadınsın ve bunu yapamazsın’ diyemezsiniz ama eski tutumlar kemikleşmiş durumda ve şimdi üstü kapalı olarak ifade ediliyor.”

Hem erkekler hem de kadınlar bu ayrımcı görüşlere sahip ama çoğu zaman farkına bile varmıyorlar. “Bununla savaşmak zor,” diyor Rivers, ama bunun fark edilmesini sağlamak çok önemli.

Aşağıda işyerinde kadınlara hâlâ farklı davranıldığını gösteren 13 üstü kapalı ayrımcılık yöntemini bulacaksınız.

 1. Kadınlar girişkenlerse bu agresiflik gibi görünebilir. “Bu bir kısır döngü,” diyor The Alpha Woman Meets Her Match kitabının yazarı psikoterapist Sonya Rhodes. “Kadın işyerinde yaptığı her şeyi hoş bir şekilde yapmak durumunda. Ama ne kadar fazla geride durursan da seni o kadar az ciddiye alıyorlar.” Kadınlar çok kibar olmakla çok güçlü olmak arasındaki ince çizgide yürümek zorundalar.
 2. Şayet kadın başarılıysa çoğunlukla “şirret” olarak adlandırılır ya da pek sevilmez. 2003 yılında yapılan bilindik bir çalışmada işletme öğrencilerine birbiriyle aynı iki özgeçmiş verildi. Özgeçmişlerden birinde Heidi, diğerinde Howard ismi kullanılmıştı. “Howard’ın son derece işinin ehli biri olduğuna, Heidi’ninse şirretin teki olduğuna karar verildi,” diyor Rivers. Deney on yıl sonra tekrarlandı; on yıl sonra kadın, daha önceki çalışmaya göre biraz daha beğenilmeye başlamıştı ama erkekten daha az güvenilir bulundu.
 3. Kadınların erkeklerden daha düşük başlangıç ücretleri almaları kuvvetle muhtemeldir. Yine birbiriyle aynı iki özgeçmişin kullanıldığı bir başka çalışmada bilim kadınlarına önerilen başlangıç ücreti 26.500 dolarken erkeklere önerilen ücret 30.200 dolar. “İşe alım müdürleri daha düşük bir ücret teklif edecekler çünkü yaptıklarının yanlarına kâr kalacağını düşünüyorlar,” diyor Rhodes. Tabii kadınların genellikle o işi almaktan dolayı müteşekkir olacağını, böylece önerilen ücretin müzakere edilme olasılığının da düşeceğini söylüyor. Düşük ücret döngüsünde uzlaşılıp bu döngü kalıcı kılınıyor.
 4. Grup projelerinde kadınların takdir edilmesi olasılığı düşüktür. Kadınlar ve erkekler birlikte çalıştıklarında erkekler daha fazla takdir edilir – “Kadın erkekten daha kıdemli olsa dahi,” diyor Rivers. Erkeklerin birliği daha yetkin farz ediliyor ve kadınlar etkin bir şekilde işlerinde takdir edilmiyor. “Kadınlar kendilerini daha az gösteriyor, bunun yanı sıra insanlar kadınları daha az görüyor,” diye ekliyor Rhodes.
 5. Kadınlar kendilerini kanıtlayana dek beceriksiz addedilir. Bir güvenlik şirketinin eski CEO’su olan Linda Hudson The Confidence Code’un yazarlarına şöyle söylüyor: “Şimdi bulunduğum yerden bile ortamın böyle olduğunu düşünüyorum; herkesin ilk izlenimi benim bu işi yapmak için kalifiye olmadığım. Bir erkek odaya girdiğinde, aksini ispatlamadığı sürece insanlar tarafından yetkin addediliyor.” Yani kadınlar kendiliğinden beceriksiz olarak görüyorlar.
 6. Kadınlar performanslarına, erkekler potansiyellerine göre terfi alıyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki kadınlar terfi edilmeden önce bir görevde başarılı olabilme yeterliliğine sahip olduklarını kanıtlamak zorundalar. Halbuki erkekler fark edilen potansiyelleri ölçüsünde terfi edilebiliyorlar. Bu da erkekleri şirketlerde daha da hızlı bir şekilde yukarılara taşıyor. “Erkek kapıdan girdiğinde erkeklik stereotipinden fayda sağlıyor,” diyor Rivers.
 7. Konuşkan erkek yetkin, konuşkan kadın beceriksiz görülüyor. Erkeklerle kadınların konuşkanlığını karşılaştıran bir çalışmada erkek liderlerin daha fazla konuştuğu ortaya çıktı – haliyle. Erkeklerle kadınlar aynı ölçüde konuştuklarında kadınlar ciddi bir biçimde daha az yetkin ve liderliğe daha az uygun bulunuyorlar.
 8. Kadınlar sinirlendiklerinde genellikle fazla duygusal oldukları yargısına varılıyor. “Araştırmalara göre hem kadınlar hem de erkekler, kadınların hoş, nazik ve korumacı; erkeklerinse güçlü olmaları gerektiğini düşünüyor,” diyor Rivers. Erkekler sinirlendiğinde bu güçlülük olarak görülüyor fakat aynısını kadınlar yaptığında çok fazla duygusal olup kontrollerini kaybediyorlarmış gibi algılanıyorlar.
 9. Erkekler babalık teşviki, kadınlar annelik cezası alıyor. Çalışanlar erkeklerin baba olduklarında işlerinde başarılı olmak için daha fazla gayret göstereceklerine inanırlarken kadınların bütün çabasının doğrudan çocuklarına yöneldiğine inanıyorlar. “Kadınlar anne olur olmaz onlara karşı davranışlar değişiyor,” diyor Rivers. “Kadınlar anne olduklarında mali açıdan zorluk çekiyorlar. Kadınlar bir ömür boyunca önemli ölçüde daha az kazanıyorlar.”
 10. Toplantılarda genellikle kadınların sözü kesilir ya da göz ardı edilirler. Özellikle masanın etrafında bir ya da iki kadın varsa sesleri kolaylıkla duyulmayabilir. Rhodes bunun oldukça yaygın olduğunu söylüyor; diğerleri onların sözlerini keser, cümlelerini tamamlarya da ilgi göstermez ve devam etmeye teşvik etmezler.. En sinir bozucu olanıysa bir kadın fikrini belirttiğinde kimsenin tepki göstermemesidir. Birkaç dakika sonra odadaki bir erkek aynı fikri sunar ve fikir ancak o zaman duyulup iyi karşılanır. Ernst & Young’ın başkan yardımcısı Beth Brooke bunu yönetim kurulu toplantısında yaşadığında başkanı kenara çekip durumu anlatır; başkan bunun farkına bile varmamıştır.
 11. Topluluk önünde konuşma yaparken kadınlar ilgiyi çekmek için hakimiyet sağlamak zorunda kalırlar. “Erkeklerin çoğunlukta olduğu etkinliklerdeki kadın sunucular seyircinin ilgisini kazanmakta zorluk çekerler,” diyor Rhodes. Örnek olarak,, finans şirketinde çalışan yirmi yaşlarının sonundaki bir kadın müşterisinin sunum yapmak için ayağa kalktığında erkekleri sakinleştiremediğini söylüyor. “Kadınlar gereken ilgiyi toplayamıyor” diyor. “Kontrolü ellerine almak zorunda kalıyorlar.”
 12. Kadınlar sosyal etkinliklere davet edilmeyebiliyorlar. İçki içmek, maç izlemek ya da futbol oynamak için bir araya gelmek genel anlamda ofisteki sosyal bağları oluşturmaya ve önemli bir bilginin (mesela açılacak bir pozisyonun ya da patronun birinin lütfuna mazhar olma imkanının) paylaşılmasına yarar. “Kadınlar bu etkinliklerde var olmadıklarında,” der Rhodes, “bu onları marjinalize edebilir ve bilgilerini sınırlandırabilir.”
 13. Kadınlar dış görünüşleri dolayısıyla daha acımasızca eleştirilir. Yetenek Yenilik Merkezi tarafından yürütülen ve Executive Presence kitabında ayrıntılı olarak inceleyen büyük bir ankette üst düzey yöneticiler, dış görünüş konusunda kadınların erkeklerin iki katı kadar falsolu olduğunu kaydederler. Ayrıca kadınlar erkeklere göre çok daha acımasızca eleştirilir. Mesela bir kadın fazla kilolu olduğu için yönetici özelliklerinden yoksun görülebilirken bir erkek için aynı yargı ancak obez olması durumunda verilir.

Çeviri: Melis Oflas

Yazının orjinaline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.businessinsider.com/subtle-ways-women-treated-differently-work-2014-6#ixzz3l26O2PIv

1 Yorum

Bir cevap yazın