İTÜ KARİYER GÜNLERİ’NE PEP MESAJI

kariyerSevgili Arkadaşlar,

Biz üniversiteyi bitirmiş, bir iş bulmuş ya da bulamamış, emek pazarının içindeki beyaz yakalılarız. Sizler de kısa bir süre içinde aramıza katılacağınız için, öğrenci olduğunuz, bir geliriniz olmadığı halde girişi paralı olan bu etkinlikte anlatılan kariyer hikayeleri yanında sizlere daha gerçekçi bilgiler vermek ve iş hayatı deneyimlerini üst düzey yönetici ve girişimcilerden değil çalışanlardan öğrenmenizi isteriz.

Bizler, üniversite umudumuzla ailelerimizin belini büken dershane günlerinden başlayarak üniversitede okumanın bile lüks olduğunu görüyoruz. Ve tabii ki “her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir şey yok”ken bütün bu emeğin anlamı olmayabileceğini de bizzat kendi deneyimlerimizden biliyoruz. Hal böyleyken bugün buraya gelen firmaların yöneticileri bizlerin emeğiyle var olan firmalardan bahsederken bizden değil bizim şirkete kendimizi unutarak, nasıl adayacağımızdan bahsetmektedirler.

İşyerinde kalıcı ve“başarılı” olmak için sadece dürüstçe çalışmanın yetmediğini, yan yana çalıştığımız arkadaşımızın üzerine basarak işte kalmanın (değil ilerleme) tek seçenek olduğunu, maaşımızı bile arkadaşımıza söylemeyecek kadar ketum, bir şeye sinirlendiğimizde rahatça söyleyemeyecek kadar her an temkinli, sıkıntılarımızı arkadaşlarımızla değil belki de anti-depresanlarla, hep kendi yeterliliğimiz sorgulayarak çözmeye çalışacak kadar “yalnız” olmamızın beklendiğini gördük ve buna direndik. Deneyimlerimizden öğrendiğimiz buna ancak dayanışmayla karşı durulabileceği olmuştur.

Ve bu öğrendiklerimiz bize çok yerde lazım oldu.

Nerede derseniz;

IBM’de ve Casper’da sendikalaşma sürecinde, kıdem tazminatının kaldırılmaya çalışıldığı bu günlerde, bankalar yasaya karşı kıdem tazminatını vermeyeceklerini çalışanlarına duyurduklarında, performans baskısı ile yan masada oturan arkadaşımıza düşman edilmeye çalışıldığımızda, kriz zamanı tazminatsız işten çıkarmak için psikolojik baskı uygulandığında, iş yerinde kreş olmadığı için maaşımızın yarısını kreşlere verdiğimizde, güvenceli çalıştığımızı düşünürken bir sabah turnike kartımızı okumadığında, idareten girdiğimiz çağrı merkezlerinde 5 yılımızı doldurup çene düşmesi yaşadığımızda, kapıda ambulans bekletilerek toplu işten çıkarmalar yapıldığında dayanışmamızdan aldığımız güç bize çok lazım oldu.

Buraya size konuşma yapmaya gelenlere yöneticisi oldukları işyerinde bir sendikalaşma çalışması olsa buna nasıl bakacaklarını, fazla mesai ücreti verip vermediklerini, performansı neye göre değerlendirdiklerini, neye göre zam yaptıklarını, çalışan sirkülasyonunun ne kadar olduğunu ve fazla ise sebeplerini, kadın çalışanlarını doğum izninden erken çağırıp çağırmadıklarını, işe alım sürecinde hangi testi neden uyguladıklarını sormanızı çok isteriz. Çünkü burada anlatılan başarı hikayelerinden çok bu soruların cevapları hayatımızı şekillendiriyor. İşsizlik kaygısıyla, bunları sorgulamak mevzu bahis olamazken, “kariyer günleri” adı altında paranızı da alarak ışıltılı bir geleceği tasvir eden masalları dinlemeye çağırılıyorsunuz.

Bu sorunları bugün biz yaşıyoruz ancak sizler mezun olduğunuzda muhtemelen daha da zor koşullarla karşılaşacaksınız zira sömürü kıskacı daralıyor. Örneğin bir aracı kurum ile, ucuza, büyük bir firmada referans olsun diye çalışıp asla o firmaya giremeyebilir, işçi kiralama yasası çıkınca hep 3-5 aylığına mühendis vs. olduğunuz çalışma deneyimlerinden oluşan bir kariyeriniz olabilir. Amacımız sizi iş hayatı konusunda endişelendirmek değil dayanışmanın sizi ve sosyalliğinizi koruyacak tek kalkan olduğu vurgusunu yapmaktır.

Bu nedenle bugün burada dinlediklerinize temkinli yaklaşmanızı öneriyor, hepinizi üniversiteyi bitirip, çalışan ya da diplomalı işsiz olarak beyaz yakalılar arasına katıldığınızda mücadeleye beraber devam etmeye davet ediyoruz.

Plaza Eylem Platformu
Şubat 2013

Bir cevap yazın