PEP Kimdir?

Servisimiz var mı? Sigortamız maaşımız üzerinden mi yatırılıyor? Maaşın çoğunun gittiği kira derdimiz yok mu? Fazla mesailerimiz ödeniyor mu? İşe ulaşmak için iş saatinden sayılmayan trafikte zaman geçirmiyor muyuz? Önümüzdeki sene bu zamanlar hala bir işimiz olacağından emin miyiz? Her dakika yüksek motivasyon beklenmiyor mu? Performans kılıcı tepemizde sallanmıyor mu? Sürekli izlendiğimizi hissetmiyor muyuz? Mesleki bilgimizi yenilememiz beklenirken bunun için zaman ve para sorunu yok mu? Yaşımız geçtikçe değerimiz kayıp olmuyor mu? Şanslıysak evet. Yıl sonu hedeflerinin tutup tutmadığının hesabı yapılırken hesabı yapılmayanlar hayatımızı vasat, işten ibaret bir döngüye mahkum ediyor.

Farklı işler yapıyoruz. Yazılımcı, sigortacı, bankacı, araştırmacı ya da grafikeriz. Bu farklar hepimize dokunan sorunların aynılığını gizleyemiyor.

“Kariyer”, “takım çalışması”, “statü” başka türlü bir hayat isteğimizin sesini kısamıyor. Bu kelimelerin gerçek anlamının rekabet, performans baskısı, mobbing, kubik hapsi, rol yapmak ve rutin olduğunu biliyoruz.
Bu yüzden taleplerimizi ancak örgütlenerek alabileceğimizi biliyor sesimizi yükseltiyoruz:

SENDİKA, SİGORTA, 6 SAAT İŞ GÜNÜ!

Plaza Eylem Platformu, beyaz yakalıların kendi aralarında dayanışma ilişkileri geliştirmek, örgütlenme, hak üretimi ve savunusu konusunda beceri edinmek ve emek cephesinin bir parçası olarak varlık göstermek için oluşturduğu bağımsız bir zemindir.

İletişim için:

https://twitter.com/plazaeylem

https://facebook.com/plazaeylem

bilgi@plazaeylem.org

12 yorum

 • ……meydanlar buluşturur.
  sizi 1 mayıs meydanında tanımış oldum.
  Merhaba…
  Yüksel KILINÇ

 • Merhaba ,

  Bu platform meydanlar dışında da eylem anı dışında yani , aktif bir platform mudur? Katılıp katkıda buluncak, ya paylaşımda bulunulabilecek toplantılar oluyor mu? Kravatımızla gelsek 🙂

  • Selam,

   Elbette kravatınızla gelin, biz zaten her Salı iş çıkışı toplanıyoruz:) Bir hafta Kadıköy’de bir hafta Taksim’deyiz. Toplantı öncesi isterseniz bu hafta içi müsait olduğunuz zaman bizden uygun olan bir arkadaşla görüşün, sonrasında haftaya toplantıya katılırsınız isterseniz. Bana gokcetatlisu@gmail.com‘dan ulaşabilirsiniz.
   Sevgiler,
   Gökçe

 • Çok güzel bir örgütlenme. Avukat ve stajyer avukatları da kabul ediyor musunuz?

 • Merhabalar;
  Ankara için bir kontak noktası var mıdır?

 • Merhaba, toplantılarınız devam ediyor mu? Sizinle tanışmak isterim.

 • Merhabalar,
  Bursa’da herhangi bir oluşumunuz mevcut mu?
  Bir sorum daha olacak, biliyorsunuz mavi-yaka sendikalaşabildiği için daha güçlü.
  Bildiğim kadarı ile Beyaz yaka’da sendikalara üye olabiliyor ya da sendika kurma hakkı var. Bu platformu böyle bir amaç için genişletmeyi ve büyütmeyi düşünüyor musunuz?
  Belki kavgamız mavi yaka gibi maaş zamları için olmayacak ama en azından adeletsiz olan vergi dilimleri sesimizi çıkarmalıyız.

  Teşekkürler

 • Merhaba,
  Yorumunuzun bizi sevindirip heyecanlandırdığını söyleyerek başlayalım. Sorularınız için teşekkürler.
  Bursa’da bir çalışmamız yok, ancak beyaz yakalılar arasında böyle bir çalışma yapılacak olursa deneyimlerimizi aktarmaktan çok memnun oluruz. Sizinle mail adresinizden iletişime geçeceğiz. Siz de bilgi@plazaeylem.org adresine yazabilirsiniz.
  Sendikalar, Plaza Eylem Platformu’nun kurulduğu günden beri temel gündemleri arasında oldu. Beyaz yakalıların çalıştığı alanlarda çok küçük şirketler de var ve sendikalaşma çok zor. Bazı sendikalarda da kapsam dışı sayılma sorunları sürüyor. Bugüne kadarki tartışma ve deneyimlerimizin bizi getirdiği bazı noktaları sizinle paylaşmak isteriz. PEP kendisini, sendikaya alternatif bir örgüt olarak görmüyor. Sendikalar işçilerin resmi ve meşru örgütlenme araçları ve PEP üyeleri de olabildiğince kendi işkollarındaki sendikalara üye oluyorlar. Ayrıca, PEP kendini sendika öncesi veya sendikalaşmaya yardımcı olan bir birlik olarak da konumlandırmıyor. Beyaz yakalıların, sendikaların yanı sıra, kendilerine özgü ve kendi deneyimlerine dayanan emek örgütlerine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Gelecek hakkında öngörüde bulunmak pek mümkün değil elbette, ancak diyelim ki ileride bir beyaz yakalı sendikası veya birleşik bir sendika kurulsa bile PEP benzeri alan çalışmalarına ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Bunun için dayanışma becerilerimizi artırmaya ve beyaz yakalı emek örgütlerini güçlendirmeye gayret ediyoruz.
  Vergi dilimi hepimizin derdi. Bunun yanı sıra, ücret de dahil olmak üzere, mobbing, meslek hastalıkları ve çalışmadan kaynakalanan depresiflik gibi çalışmanın bedende ve ruhta yarattığı tahribatlar toplantı gündemlerimizde yer buluyor ve çalışmalarımızın temellerini oluşturuyor. Vergi dilimiyle ilgili önerilerinizi dinlemeyi çok isteriz.
  Mesajınız vesilesiyle sitemizi takip eden herkese çalışmalarımızın tüm beyaz yakalılara açık olduğunu duyuralım. Mesafeler sorun olmamalı; birbirimizi yalnız bırakmamalı ve iletişim yollarımızı zorlamalıyız diye düşünüyoruz.

Bir cevap yazın