Tüm dünya işçilerinin gözü bu davada: France Télécom

Şimdi Orange adını alan France Télécom şirketinin eski yöneticileri, on yıl kadar önce firma çalışanlarının intihara sürüklenmesi sebebiyle yargılanacak.
Fransız sendikaları Paris mahkemesinin önünde yargılama başlamadan önce açıklama yaptı. Fotoğraf: Thibault Camus/AP

Şimdi Orange adını alan France Télécom şirketinin eski yöneticileri, on yıl kadar önce firma çalışanlarının intihara sürüklenmesi sebebiyle yargılanacak.

Sanıklar “manevi taciz” ve en az 19 çalışanı kendi canına kıymaya iten ortamın kasten yaratıldığı suçlamasıyla karşı karşıya.

Belli başlı firmalardan birinin eski yöneticilerinin çalışanlara yönelik tutumlarından dolayı mahkemeye çıkarıldığı en büyük yargılama niteliğindeki davanın iki ay sürmesi bekleniyor.

Sanık sandalyesinde, 2013’te Orange adını alan France Télécom’un eski başkanı Didier Lombart ve altı eski üst düzey yönetici yer alıyor. Sanıkların tümü de tutumlarının can kaybına yol açtığını reddediyor.

Lombard, iki numarası Luis-Pierre Wenes ve insan kaynakları eski müdürü Olivier Barberot “manevi tacizle” suçlanırken diğerlerinin de bu suça ortak oldukları iddia ediliyor.

Mahkeme, yöneticilerin şirketin yeniden yapılanmasını nasıl gerçekleştirdiğini inceleyecek. Şirket özelleştirildikten iki yıl sonra, 2006 yılında 22.000 kişi işten çıkartılmış ve 14.000 işçinin işyeri değiştirilmişti.

France Télécom müdürleri çalışanlar arasında kasıtlı olarak bir kaygı kültürü yaratmakla ve bazılarını izole ederek, tehdit ederek, tenzilirütbeyle ve ailelerinden uzak yerlere göndererek istifaya zorlamakla suçlanıyor.

Le Parisien’de yayınlanan bir haberde, Ekim 2006’da yapılan bir yönetim kurulu toplantısının ses kaydında Lombart’ın üst düzey yöneticilere şunları söylediği aktarılıyor: “Öyle veya böyle onları defedeceğim; ister kapıdan ister pencereden.”

France Télécom’un eski CEO’su Didier Lombart Paris ceza mahkemesine getiriliyor. Fotoğraf: Charles Platiau/Reuters

Mahkeme, 2008’den itibaren intihar eden en az 19 personelin, intihara teşebbüs eden 12 personelin ve şiddetli depresyon teşhisi konan veya bağlantılı hastalıklarla istifa eden 8 personelin hikayelerini ayrıntılarıyla dinleyecek.

2009 yılında yaşanan bir vakada, 32 yaşındaki bir çalışan kadın kendini şirketin Paris merkezindeki ofis penceresinden atmıştı. 2011’de 57 yaşındaki France Télécom işçisi, şirket otoparkında kendini yakmıştı.

2011 yılında istifa eden Lombard, yeniden yapılanma operasyonunun çalışanları mutsuz ettiğini itiraf etti, ancak intihar etmelerine neden olduğunu reddetti.

Davayı mahkemeye gönderen soruşturma hakimleri, eski yöneticilerin iş tercihlerini değil, “[şirkette] yeniden yapılandırma gerçekleşirken aldıkları tutumu” eleştirdiklerini söylediler.

Geçtiğimiz ay yapılan basın toplantısında iletişim sektöründeki sendikalar, France Télécom çalışanlarının şirketteki değişiklik sırasında “akıl almaz bir şiddete” maruz kaldığını söyledi.

SUD sendikası başkanı Patrick Ackermann, “ Kurumsal taciz sisteminin nasıl oluşturulduğuna şahit olduk” dedi. “Şirket hiyerarşisinin en üst düzeyinden geldi. İlk seviye yöneticilere kadar, intiharlara varan korkunç durumlara yol açan bir şiddetle indi.”

Şirket suçlamaları reddetti. Eylül ayında Lombard’ın avukatı Jean Veil, müvekkilinin yargılanmasını “saçma” olarak nitelendirdi.

Sanıklar suçlu bulundukları takdirde 15.000 € (103.600 tl) para ve bir yıl hapis cezasına çarptırılacak.

• Türkiye’de 1995’te intihar girişimlerini önlemek için kurulan Alo 182 Umut Işığı Hattı 2007’de kapatıldı. Aynı numara bugün hastane randevusu için kullanılıyor. Diğer ülkelerdeki intihar hatlarına buradan erişilebilir.

• Türkiye’de çalışma hayatıyla ilişkili, “çalışma acısı” kaynaklı intiharlar beyaz ve mavi yakalı işçiler arasında yaygın olması muhtemel. Akademi ve finans sektöründekilerle birlikte ataması yapılmayanlar, khk’lılar ve işsizler aasında yaşanan kayıplar bazen basında yer bulabilirken mavi yakalı intiharları daha az yer buluyor. Şurada bazı örneklerini görebilirsiniz: flood

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/may/06/former-executives-at-france-telecom-go-on-trial-over-staff-suicides-orange

Bir cevap yazın