Yapı Kredi’de Mobbing Var!

nadidekısa

Nadide Kısa hayatını kaybettikten bir yıl sonra, Yapı Kredi hala mobbingi yönetim stratejisi olarak kullanmaya devam ediyor. Nadide Kısa‘ya mobbing uyguladığı, hakaret ettiği bilinen müdür, bankanın Kadıköy Altıyol şubesine atandı ve şubedeki kısa çalışma hayatına iki ağır mobbing vakasıyla imzasını attı. Kısa bir süre önce bir çalışan, uğradığı hakaret ve mobbing yüzünden işyerinde bayıldı, hastaneye kaldırıldı. Konuyla ilgili basın açıklamamızı okuyabilir ve izleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası, çalışanlarının sağlığıyla oynamaya devam ediyor. Bu ülkede bankacılık artık sadece kan, ter ve gözyaşından kazanç elde ediyor. Bundan bir yıl önce mobbinge maruz kaldıktan sonra beyin kanaması geçirerek hayatını kaybeden Nadide Kısa için basın açıklaması yapmıştık. Yapı Kredi, bu kaybın hesabını vermediği gibi mobbingci müdürü “çok iş çıkarttığı”, bankaya çok kazanç sağladığı için korumaya devam etti. Bir süre önce ise, aynı müdürün mobbingine maruz kalan ve hakaretlerine dayanamayan bir arkadaşımız müşterilerin ve çalışma arkadaşlarının gözü önünde bayıldı, hastaneye kaldırıldı.

Bu noktadan sonra mobbingin gerçek nedeninin Yapı Kredi’nin yönetim stratejisi olduğu açığa çıkmıştır. Yapı Kredi, mobbingi bir yönetim stratejisi olarak görmekte ve ödüllendirmektedir. Yapı Kredi’de kurumsallaşan mobbing olmuştur. Çalışan mutluluğu aldatmacası SGK kapılarında emekli kovalayan, işlerini batırmak pahasına kobilere kredi satmaya çalışan, kota doldurmak için hakarete maruz kalacağını bile bile günün her saati müşterileri arayan çalışanların terinde ve gözyaşında eriyip gitmiştir. Finans sektöründe örgütsüz ve güçsüz bırakılmış çalışanlara pervasızca uygulanan “hadi hadi sistemi,” sadece çalışan arkadaşlarımızın sağlığını bozmakla kalmamış, sağlıksız bir yönetim yapısı ve sağlıksız yöneticiler üretmiştir. Çalışma düzeni zihnimizi, benliğimizi ve bedenimizi tahrip etmiştir. Bu düzenden kazanç devşiren, çalışma acısını gelire çeviren işletmelerin utanması yoktur.

Nadide Kısa’nın ölümü gibi arkadaşımızın yaşadığı bu sağlık sorunu da bizim için sis çanıdır. Daha çok satışın bedelini sağlığımızla, canımızla ödemeyeceğiz. Şirketlerde mobbingin kurumsallaşmasına izin vermeyeceğiz. Yalnız kalmayacağız, birbirimizi yalnız bırakmayacağız. Arkadaşımızın davası bizim de davamızdır, takipçisi olacağız.

Plaza Eylem Platformu

yk2

Koç Holding utan, çalışanın mutsuz.

Ali Koç utan, çalışanın mutsuz.

Kurumsal mobbinge son ver.

Koç Holding, elini benliğimden çek.

Ne müşteri memnun ne de çalışan.

Bu işyerinde mobbing var.

Nadide Kısa’yı unutmadık.

1 Yorum

  • Daha birkaç gün önce Ali Koç’un Fenerbahçe soyunma odasında yaptığı konuşmadan sonra da aklımdan geçmişti, muhtemelen şirketi de böyle yönetiyor diye. Meğer bu yönetim biçimini tüm kademeler benimsemiş. Hakaret et, gözdağı ver, korku kültürü hakim olsun, herkes ne isteniyorsa onu yapsın… Lafa gelince de liderlikten söz ederler… İşte patronların gerçek yüzü.

Bir cevap yazın